prosinac 2020.

« Prosinac 2020 »

51. Dani kajkavske riječi u Zlataru
Autor: Lidija Smrndić, 21. 9. 2020.

Dani kajkavske riječi, manifestacija koja njeguje kajkavsku riječ, kulturu i tradiciju, održava se od 1970. godine u Zlataru. Kroz niz kulturnih, etno, zabavnih i sportskih sadržaja okuplja sudionike svih uzrasta. Zbor malih pjesnika, Festival dječje kajkavske popevke, prezentacija starih zagorskih običaja i zanata „Pajdaško sprehajanje“, izložbe tradicijskih zanata, jela i rukotvorina, likovne izložbe, koncerti, predstave i sportski susreti, tijekom deset dana ponudit će ponešto zanimljivo svakom posjetitelju.

U subotu, 19. rujna 2020. u  OŠ A. Kovačića u Zlataru,  održan je Zbor malih pjesnika, ali bez publike, uz prisustvo mentora i roditelja. Zbor okuplja učenike osnovnih škola kajkavskog govornog područja diljem Hrvatske. Na natječaj je pristiglo 275 radova , a prosudbena komisija  u sastavu prof. Željka Horvat- Vukelja, dr. sc. Ivo Kalinski i prof. Ivančica Tomorad, odabrala je 52 pjesme koje su tiskane u zbirci pjesama, dok je na Zboru izvedeno njih 26. Među njima je i pjema Tiček i ja učenice 4. b razreda naše škole, Emilie Županić pod mentorstvom učiteljice Višnjice Dananić. Bravo za Emilie i učiteljicu Višnjicu!heart

Tiček i ja

V jutre me tiček rano zbudil,

po obloku je glasne hodil

sim pak tam, sim pak tam,

ni vnutra, ni van.

Jake je popeval i nalukaval se same,

štel me je zbuditi mester moje mame.

Zna taj tiček da v školu moram iti

i ak' zaspim svi budu bili srditi.

Idem sad tiček moj v školu ja,

tam me čeka družba vsa.

I ti tiček hiži svojoj kreni, a zjutra

se vrni na oblok pak k meni.

Emilie Županić

Učiteljica Višnjica Dananić i ravnateljica