Kraljica voća – jabuka
Autor: Ivana Tuđan, 20. 10. 2021.

Malo je neobično da voće ima svoj dan, no jabuke su ga zaista zaslužile. One su prava riznica hranjivih sastojaka, u zimskim mjesecima nezaobilazne u borbi s virusima i bakterijama. Pa tko ih ne bi volio!

Jabuka je kraljica voća. Jedna je od prvih voćki koje su ljudi uzgajali i koristili kao važan dio prehrane.

Već u starom vijeku bila je dobro poznata velika vrijednost jabuke i njezino upotrebljavanje u ljekovite svrhe. Iz vremena starog Rima potječe uzrečica "Ab ovo usque ad mala", što znači od jajeta sve do jabuke. Tada je bilo uobičajeno obrok započeti jajetom, a završiti jabukom. Već tada je bila cijenjena, zbog svoje arome, slatkoće, ali i ljepote.

Jabuka se spominje u mnogim pričama i mitovima još od Adama i Eve, a mi smo se zainteresirali za grčki mit koji kaže da je grčka boginja svađe Eris bacila jabuku između tri najmoćnije božice Olimpa: Heru, Afroditu i Atenu, a na jabuci je pisalo Najljepšoj boginji  . Što se dalje dogodilo pokušajte saznati sami...

Naše druženje s jabukom započelo je opisom i degustacijom donesenih jabuka. Prisjetili smo se da je tradicija održavanja Dana jabuka 20. listopada započela davne 1990. godine, u Londonu, pod pokroviteljstvom organizacije Commom Ground s ciljem promicanja njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju.

Jabuka je nadalje bila motiv našim pjesmama i slikama.

JABOKA

Jaboka od negda u voćnaku stoji,                        Jaboke su črljene i velike,

Sake jutre sončece gledi.                                       baš zgledaju kak na slike.

Kapi rose snagu je daju,                                         Jaboke bume pobrali

da nejne grane još dože traju.                               i fine kolače spremali.

Na sake grane jabok ima,                                       Dečica budu vesela,

ne bo glada dok dojde zima.                                  celu zimu srečna i zdrava.

Maria Bedenic

AKROSTIH ILI PRVOSLOVKA O JABUCI

Jabuka jesenska na grani stoji

A zašto ?

Bajkovite , malene listove broji .

Ujesen lišće pada

Kao da s njime putuje jabuka mlada.

Ah, jesen je hladna došla do nas, plodovi jabuke nama su spas.

Helena Brcković

Jabuka

Mirisna i sočna,

opojna i slatka ....

Smješka mi se s vrha

razgranate grane.

Pogledom je milujem,

i pružam joj ruke ...

Napokon je moja!

Hvala ti na tome

jeseni draga!

Karla Preložiček

Jabuka  ( činkvina )

Jabuka

Crvena , slatka

Raste,pada,miriši ...

Jabuka je raj vitamina

Zdravlje

Petra Toljan

Svjetski dan jabuka zaključili smo rečenicama iz jedne lijepe priče o jabuci: „Bilo da je samo trenutačni znak pažnje i dobrodošlice ili trajan simbol ljubavi, prijateljstva, blagoslova, snage i zdrave prehrane, jabuka je tu uz nas, htjeli mi to ili ne."

I zato o jabuci- samo s ljubavlju!

Pripremili učenici 4.a razreda i učiteljica Štefica Antolković