Maturalno putovanje sedmaša
Autor: Marina Grugan, 11. 6. 2022.

Zadnjeg dana mjeseca svibnja uputili smo se na četverodnevno maturalno putovanje u srednju Dalmaciju. Sastali smo se prije šest sati ujutro i uzbuđeno krenuli na put. Naše je prvo odredište bio grad Split u koji smo stigli u prijepodnevnim satima. U Splitu nas je dočekalo sunce i toplo vrijeme i vodič koji nas je odveo u obilazak stare gradske jezgre. Obišli smo Dioklecijanove podrume i palaču, divili se ljepoti Peristila i prošetali prepoznatljivom splitskom rivom. Nogometni stadion Hajduka Poljud bio je zadnja točka koju smo obišli prije odlaska iz Splita. Zahvaljujući svojoj veličini i modernoj arhitekturi u obliku školjke, stadion je postao prepoznatljiv diljem Europe te su  po uzoru na njega izgrađeni neki europski stadioni. Nakon obilaska Splita krenuli smo prema Trogiru, gradu kulture udaljenom tridesetak kilometara zapadno od Splita. Trogir nas je osvojio svojom ljepotom: katedrala svetog Lovre, Gradska vijećnica, Gradska loža te crkva svetog Sebastijana samo su dio kulturnog bogatstva grada. Željeli bismo se u taj grad vratiti ponovno.

Obilasci prvog dana su nas strašno izmorili pa smo se razveselili kada smo  predvečer stigli u Biograd na Moru gdje  se smjestio naš hotel. Disko večer bila je veseli završetak našeg prvog dana maturalca.

Drugi i treći dan smo obilazili grad Šibenik. Prvi je dan obilaska bio rezerviran za razgled stare gradske jezgre i tvrđavu svetog Mihovila dok smo drugi dan brodom uplovili u šibensku luku i obišli tvrđavu svetog Nikole. Naučili smo da je Šibenik najstariji hrvatski kraljevski grad okružen četirima tvrđavama koji se nalazi na potopljenom ušću rijeke Krke. Tvrđava svetog Nikole nalazi se na ulazu u Kanal svetog Ante dok preostale tri okružuju Šibenik: tvrđava Barone, tvrđava svetog Ivana, tvrđava svetog Mihovila. One su imale obrambenu ulogu, čuvale su Šibenčane od neprijatelja. Staru gradsku jezgru krasi katedrala svetog Jakova koja je jedno od najznačajnijih i najljepših graditeljskih ostvarenja u Hrvatskoj te je 2000. godine uvrštena na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine. Građena je više od stotinu godina, tijekom 15. i 16. stoljeća, a jedinstvena je po tome što je kompletno izgrađena od kamena i to bez korištenja vezivnog materijala. Najznačajniji graditelji katedrale su Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac.

Nakon jutarnjih  obilaska kulturnih znamenitosti došao je red na zabavu. Poslijepodneva smo provodili kupajući se u hotelskom bazenu i obližnjoj plaži u stalnoj pratnji naših profesora koji su nas učili skakati na glavu, igrati picigin i odbojku.

Četvrti smo dan maturalnog putovanja posjetili Nacionalni park Krka. Slapovi su nas očarali svojom ljepotom, Krka svojim životinjskim vrstama, a otočić Visovac svojim uređenjem. Maturalac smo proveli u veselju i zajedništvu nakon dvije godine izolacije zbog korone. Veselimo se sljedećem izletu!

Učenici sedmih razreda