Literarni radovi
Autor: Marina Ivčin, 16. 12. 2011.

Pročitajte božićne literarne radove učenika/ica 7. c razreda.

(Pripremila: Slišković Nada)

Prvi snijeg

Bila je hladna zima, prosinac, najljepši mjesec u godini. Svako je jutro mraz prekrio livade i smrznuo polja. Svi su očekivali snijeg, ali to se nije dogodilo.

Bili su malo razočarani, ali su se nadali da će ipak pasti, premda malo zakasniti.

Stigao je i Badnjak, svi su se tome veselili, ali im je nedostajao snijeg.

Ukrašavali su bor raznobojnim kuglicama, zvjezdicama, svjetlećim lampicama, na vrh su stavili zvijezdu repaticu i raspršili po božićnom drvcu sitne bijele čestice poput snijega. Očekivali su da zalepršaju snježne pahuljice, ali snijega nije bilo. Dok su spavali, u zimskoj noći tiho je počeo padati prvi snijeg, meke pahulje nečujno su se spuštale s neba plešući svoj čarobni ples kao balerine.

Kada su se probudili, dočekalo ih je čudo. "Pao je prvi snijeg!" - uskliknula su djeca u isti tren. Bila su presretna. Snijeg je i dalje padao zabijelivši krovove kuća, prekrivši brežuljke i polja. Bilo je to pravo božićno snježno jutro pa su djeca radosno pošla sanjkati se na brijeg.

Sandra Jerbić, 7.c

Božić u mojem domu

U mojem domu Božić je uvijek radostan i predivan. Na Badnjak slušamo božićne pjesme i počnemo kititi bor, upalimo lampice i tada blista blagdanskim sjajem. Najbolje mi je kad na vrh bora stavim zvijezdu za još ljepši ugođaj.

Čim okitimo božićno drvce, dođu nam susjedi, zajedno s njima se veselimo, a onda odemo spavati. U božićno jutro dočeka nas mnogo lijepih darova pod borom, a kada se svi probude, čestitamo jedni drugima Božić. Poslije svi zajedno odemo posjetiti susjede i najbližu rodbinu te si čestitamo Božić.

Na Božić sam sretna, a srce mi je ispunjeno dobrotom. Božić je naš najljepši obiteljski blagdan ljubavi i mira.

Sandra Jerbić, 7.c

Božićna želja

Moja je želja dobiti brata,

Imam seku, al' hoću brata.

Mami sam otkrila svoju želju,

Rekla mi je da se molim Bogu.

Jedne noći zasja zvijezda repatica,

Znala sam, dobit ću brata.

Sofija Behtan, 7.c

Jaslice

Moja mama svakoga Božića stavi jaslice pod bor kraj kojeg je slamica. Slamicu oblikujemo poput one u Betlehemu. Mama nam priča božićne priče. Prošle nam je godine na božićnu večer pričala o Isusovom rođenju. Pripovijedala je kako je anđeo Gabrijel navijestio Mariji da će roditi dijete koje će nazvati Isus. Marija je rodila Isusa u vrijeme Herodove vladavine. Kad je Herod saznao da će Bog sići s neba, pobojao se za svoju vlast. Htio je pogubiti svu mušku novorođenu djecu jer se rodio novi kralj. No, Isus je preživio i svake godine na Božić, 25. prosinca, slavimo njegovo rođenje.

Sofija Behtan, 7.c

Božićna nada

Božić kuca

Toplo na naša vrata.

Pun nade

Dolazi sa svojim prozirnim

I bijelim rukavicama

Pod naš okićeni bor.

S mašnom na vratu

Maše malenom bratu

Koji pjeva pored prozora

Očekujući poklon ispod bora.

I puni nade u tišini sjedimo

Dok pogled seže u visinu.

U duši ljubav, spokoj i mir

Jer Božić nas ispuni nadom.

Vani bijele pahulje lete,

Vjetar ih nosi pun sjete.

Padaju na puste proplanke,

Zabijele dvorište moje kuće.

Stabla kao snježne ljepotice,

Sjeverac im njiše srebrne kose.

Zimi bijeli brijeg posut snijegom,

Snjegović crvena nosa ogrnut bundom.

Božić dolazi tiho, kao djetešce milo

Dijete studeni i zime, ali naše velike nade.

Hrvoje Kožić, 7.c

Božić

Svake godine, 25. prosinca, slavimo rođenje Isusa Krista. Na Badnjak kitimo kuću i bor prigodnim ukrasima, srebrnim kuglicama i svjetlom da na večer čarobno svijetli. Obično te večeri pada snijeg nošen zimskim vjetrom, zabijeli krovove kuća, polja, šume, voćnjake po brjegovima, putove i ceste. Dok sniježi, još je ljepši ugođaj jer iduće jutro svane bijeli Božić, tih i svečan.

Na Badnjak ljudi idu na polnoćku u crkvu koja je svečano uređena i gdje su postavljene jaslice što predstavljaju Isusovo rođenje koje svi zajedno dočekaju  molitvom i pjesmom u ponoć: „Narodi nam se kralj nebeski“. To je tiha noć kao i onda kad se Isus rodio u betlehemskoj štalici kao naš Spasitelj.

Na Božić svi smo radosni i sretni. Djeca i tog dana izlaze van ispunjena zimskom radošću zbog igre na snijegu.

Bruno Ivšić, 7.c