ožujak  2021.

« Ožujak 2021 »

MODELI I PREPORUKE ZA RAD U NOVOJ ŠKOLSKOJ GODINI I VULNERABILNE (OSJETLJIVE) OSOBE
Autor: Lidija Smrndić, 31. 8. 2020.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je inačicu dokumenta Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2020./2021.  u kojemu se predlažu modeli i nude preporuke za odgojno-obrazovni rad i izvođenje nastave u vrtićima i školama. Cilj izrade preporuka je osiguravanje što sigurnih uvjeta izvođenja odgojno-obrazovnoga rada uz uvažavanje specifičnosti obzirom na dob djece i učenika, kao i različitih uvjeta za rad u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Dokument se nadovezuje na mjere koje su razrađene u dokumentu HZJZ-a Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021. od 24. kolovoza 2020.

U Uputama je naglasak stavljen na zdravstveno-epidemiološku komponentu, a u ovom dokumentu na odgojno-obrazovno (pedagošku).

U Uputama su jasno definirana i postupanja vezano uz izrazito vulnerabilne (osjetljive) osobe u dijelu teksta koji glasi:

„S obzirom da se rizik od zaraze u dječjem vrtiću za odgojitelje te školi za učitelje nije do sada pokazao većim od rizika od zaraze na bilo kojem drugom radnom mjestu ili u zajednici, smatra se da samo izrazito vulnerabilne (osjetljive) osobe ne smiju raditi u dječjem vrtiću i školi, dok osobe s većinom kroničnih bolesti mogu raditi u dječjem vrtiću i školi jednako kao i na drugim radnim mjestima.

Za svaku izrazito vulnerabilnu osobu (djelatnik i dijete/učenik) ili osobu koja dijeli kućanstvo s izrazito vulnerabilnom osobom, potrebno je pojedinačno razmotriti situaciju uzimajući u obzir aktualnu epidemiološku situaciju. Odluku o tome donosi liječnik primarne zdravstvene zaštite kao i o eventualnim drugim posebnim mjerama zaštite poput nošenja maske i sl. (pedijatar, liječnik obiteljske medicine, te za učenike kod izostanaka duljih od mjesec dana liječnik školske medicine).

U kućanstvu u odnosu na vulnerabilnog člana preporučuje se izbjegavati bliski kontakt, nositi masku kada je primjereno i provoditi druge preventivne mjere. Popis izrazito vulnerabilnih skupina bolesti i zdravstvenih stanja i uvjeti za njihov boravak u školi sukladan je pravilima liječničke struke.“

MOLIM VAS DA SE RASPITATE KOD LIJEČNIKA PRIMARNE ZAŠTITE SPADA LI VAŠE DIJETE U SKUPINU VULNERABILNIH  (osjetljivih) OSOBA TE O TOME OBAVIJESTITE RAZREDNIKA/RAZREDNICU DO ČETVRTKA, 3.9.2020.

U slučaju bilo kakvih nedoumica upućujemo da se obratite svome liječniku primarne zdravstvene zaštite.

Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19 u pedagoškoj/školskoj godini 2020./2021. nalaze se na poveznici.

Hvala unaprijed na suradnji i razumijevanju!

ravnateljica Lidija Smrndić, mag.prim.educ.