Terenska nastava sedmih i osmih razreda u Muzeju suvremene umjetnosti
Autor: Dražen Crni, 29. 4. 2013.

U Muzeju suvremene umjetnosti 23. travnja gledali smo tri filma koja govore o problemima u obitelji.

Prvi film Bez tate je dokumentarac u kojem četvero mladih govori o tome kako im je odrastati bez oca. U filmu prevladavaju krupni i srednji plan. Glumci u filmu razočarano govore o tome kako ih je otac odbacio, kako uopće nisu u kontaktu s njim, prisjećaju se dana kada su ga zadnji put vidjeli, razmišljaju o tome kako su zbog nedostatka oca ipak zakinuti za nešto… Ovaj mi se film jako sviđa jer nam je dao puno razloga za razmišljanje o našim odnosima s roditeljima.

Drugi film Otac je animirano-dokumentarni film koji se temelji na pet istinitih priča. U većini priča lik oca je nestao, bilo fizički (preminuo, napustio obitelj) ili psihički (nedostatak podrške i osjećaja prisutnosti). U ovim su se pričama djeca uglavnom bojala svog oca. Nekima je rečeno da im je otac umro, neki su svoje roditelje vidjeli kao čudovišta bez kože, neki su bili zlostavljani… Film mi se nije previše svidio, zato što ne volim takve, pomalo nestvarne, a uz to animirane filmove.

Treći film Onda vidim Tanju igrani je film napravljen od fotografija. Glavni lik ovog filma je tinejdžer Željko koji živi samo sa svojim mlađim bratom jer im se majka liječi u bolnici. Željko mora nabaviti novac da majci kupi periku od prave kose, stoga se zaposli. Upoznaje Tanju u koju se zaljubljuje. Tanjina majka umire od iste bolesti, leukemije. Film mi se svidio baš zbog toga što je napravljen na taj poseban način, od fotografija. To je bilo jako teško napraviti jer je bilo potrebno puno slika da bi se dobio pokret. Baš zbog tih slika emocije u filmu su vrlo dobro izražene.

Od ovih filmova najviše me dojmio prvi film, odnosno dokumentarac. Sviđa mi se zato što je najrealniji. Također smatram da nije bilo lako napraviti ovaj film. Trebalo je pronaći osobe koje su spremne pred kamerom govoriti o svom životu. U filmu se jasno vide emocije koje su mene svakako dirnule.

Nikolina Ripić, 8.a

Osvrt na filmove

Prvi, dokumentarni film Bez tate koji se, kao i ostala dva filma, bavi temom odrastanja bez oca bio je solidan, no nije mi se previše svidio. Po mom ukusu bio je preobičan, a i tema mi nije bliska. Iako su emocije sugovornika vrlo dobro prikazane, i dalje smatram kako je film prejednostavan, za razliku od drugoga.

Animirani film Otac bio mi je najdraži zbog svoje originalnosti, simboličnosti, metaforičnosti i doze „mračnosti“. Imao je svojevrstan „horor štih“, i to mi se svidjelo jer je dalo još veću važnost problemu odrastanja bez oca. Priče su bile vrlo dobro isprepletene i film je zahtijevao veću pozornost pri gledanju. Takvi filmovi zanimljivi su mi upravo zbog toga što pri gledanju moram upregnuti mozak.

Igrani film Onda vidim Tanju  nije klasičan igrani film. Originalan je zbog jedinstvenog načina snimanja. Film je nastao spajanjem fotografija na kojima su se jasno vidjele emocije likova. Geste nisu toliko dolazile do izražaja koliko mimika glumaca. Po mom mišljenju, izmjenjivanje tih slika bilo je malo zamorno za oči, no svaka čast redatelju za trud. Naglasak ovog filma nije tuga za ocem, već problemi dvojice braće s bolesnom majkom i nedostatkom novca.

Iako se sva tri filma bave sličnom tematikom, ta je tematika prikazana na vrlo različite načine. Prvi je možda najrealniji, no drugi je najmaštovitiji i zato mi je najdraži.

Borna Škrlec, 8.a