Literarni kutić

Osvrt na roman "Moja slavna prijateljica"

Ivana Guljašević

MOJA SLAVNA PRIJATELJICA

Ovaj roman je jako poučan i zanimljiv. Tema djela je prijateljstvo dviju djevojčica, Lorene i Mije. Idu u isti razred, nakon nastave šeću parkom pričajući o školi, prijateljima i događajima. Stanuju u istom naselju, u istoj zgradi.  Mia je ispričala Loreni što sve čini njenih deset naj: film „Casablanca“, crvena boja, pjesme Jamesa Bluma, školjke kamenice, piće šampanjac, jutro kao doba dana, pidžama kao odjeća, proljeće kao godišnje doba, avion kao prijevozno sredstvo i „Sumrak saga“ kao najbolja knjiga.  Mia je sve važne stvari upisivala u svoj narančasti blokić. Jednog dana Lorena povjeri Miji da je njen otac dobio super posao direktora izdavačke kuće, da će njih dvije moći upoznati pjevače i bendove te ići besplatno na koncerte. Stoga Lorena i Mia odu jednom u tu diskografsku kuću da Lorena snimi svoj prvi CD kako bi pomalo postala teen zvijezda. U školi to bude glavna vijest. U časopisu za tinejdžere objavljen je novinski intervju u kojem je zapisano Loreninih deset naj. Lorena je tada rekla Mijinih deset naj jer se ničeg drugog u tom trenutku nje mogla sjetiti. Mia  optuži Lorenu da joj je ukrala njenih deset naj što saznaju profesori i Mijina razrednica. Svi povjeruju Loreni, a nitko Miji. Mia postane osamljena i sjedi sama u klupi u učionici. Lorena se počne družiti s plavokosom djevojčicom Helenom, a prijateljstvo s Mijom prestane. Miji preostane baka kao jedina prijateljica. Klara, djevojčica iz razreda, slučajno nađe Mijinu istrgnutu stranicu iz bilježnice u kojoj je pisalo njenih deset naj. Otada je učenici i profesori prestanu prezirati uvidjevši nepravdu koju su joj nanijeli. Krajem školske godine u razred dođe novi učenik Marko koji se prijateljski odnosi prema Miji te je pozove na svoj rođendan, iako ni s kim ne razgovara.

Autorica romana Ivana Guljašević poručuje da se borimo za pravdu i za svoje ja, da ne dopustimo da nas drugi ponižavaju. Tijekom čitanja shvatila sam da je Lorena iskorištavala Miju i da to nije pravo prijateljstvo. Poruka romana je da je istinsko prijateljstvo vrjednije od slave, a ideja je autoričina misao kako onaj tko teži doseći zvijezde, često u tome ne uspije što je zapisano na kraju romana:

„Lorenina karijera nije se razvila dalje od onog prvog teen uspjeha. Ne znam što se s njom dalje događalo jer više nismo susjede i izgubile smo kontakt. Nadam se da je sretna kao što ja jesam.“

Knjigu bih preporučila za izbornu lektiru zbog prijateljstva.

Doris Bliznac, 6.b.

objavio: Marina Ivčin   datum: 15. 4. 2015.

21. 12. Božićna svečanost

24.12. - 11.1. zimski odmor učenika