Literarni kutić
Literarni radovi učenika 6.a i 6.b razreda
Autor: Marina Ivčin, 6. 12. 2013.

Božić u mojem domu

Bliži se prosinac i Božić kao veliki kršćanski blagdan. Jedva čekam da počnu blagdanske pripreme u mojem domu. U kući se već tada osjeti božićni ugođaj, toplina i miris božićnih kolača. Na Badnjak kitimo bor da na Božić sve bude blagdanski svečano. Potom brat, sestra i ja donesemo kuglice raznih boja. Zatim kitimo bor, stavljamo raznobojne kuglice, ukrase i sitne svjetiljčice na božićno drvce da u tamnoj noći svijetle. Na večer sjednemo oko božićnog drvca, pjevamo božićne pjesme i pričamo priče. U ponoć idemo u crkvu na misu polnoćku, a po povratku idemo spavati. Kad se probudimo u tiho jutro, otvaramo poklone i čestitamo Božić jedni drugima. Poslije odemo na božićnu misu nakon koje je blagdanski ručak u mojem domu, okupimo se svi u obitelji i budemo sretni.

Matea Škrinjarić, 6.a

Božić

Na Badnjak kitimo bor

Kuglicama i zvoncem,

Lampicama za balkon.

Na Božič otvorim poklon,

S obitelji u domu slavim.

Na Facebooku čestitam

Prijateljima lijep blagdan.

Josip Dananić, 6.a

Mala pahulja

Mala je pahulja na Božić već u letu,

Da bude princeza na ledenom balu.

Letjela  je s neba u bijeloj haljinici,

Doletjela na visoki brijeg snježni.

Vjetar je zasvirao Tihu noć na violini,

Pahuljice u bijelom zaplešu u visini.

Dok svi spavaju, ples je sve ljepši,

U božićnoj noći slaveći blagdan sveti.

Franciska Gashi, 6.a

Pahuljice

Prosinac je sve bliže,

Prošla nam je sveta Kata,

Bijeli snježić stiže na vrata.

Pada snijeg, kaže mali Jure,

Penje se na snježne brežuljke,

Spusti na saonicama što jure.

Izašle majke, dale djeci sanjke.

Božićna radost je sve bliže,

Dok nam bijeli Božić stiže.

„U kuću tata već nosi bor“,

Viknu djeca kao mali zbor.

Djedica ispred kućnih vrata,

Čista staza dočekuje Božićnjaka.

Sveta noć

U tihoj noći Marija s Josipom bdi,

A Isus mali, za spas svih nas se rodi.

Dolaze pastiri da se poklone Kralju,

Dobrom djetetu i našem Spasitelju.

Slavi se u tihoj noći dok sve svijetli,

Isusovom rođenju svijet se veseli.

Franciska Gashi, 6.a

Tiha noć

Zamalo bliži nam se naš najvažniji blagdan Božić. Moja obitelj i ja slavimo Božić ne zbog darova, nego zbog Isusa. Na taj blagdan se rodio Isus Krist i svi moramo biti zahvalni Bogu zbog toga događaja. Moja mama peče kolače, kuha za cijelu obitelj, a ja joj u tome pomažem. Tata i moj brat odlaze po božićno drvce. Kada sve pripremimo, upalimo svjetiljčice na boru što prekrasno svijetle. Potom je božićni ručak uz božji blagoslov. Pomolimo se Bogu za sve lijepe darove, za još ljepšu tihu noć koju nam je darovao.

Božićno drvce

Napokon stiže Božić, jedva sam dočekala taj dan. U mom malom dnevniku piše: „Božić dolazi, puno je stvari za napraviti.“ Krenula sam od prve natuknice koja me podsjetila da odemo kupiti bor. Tata i ja krenuli smo po božićno drvce. Na putu za Varaždin vidjeli smo bijele konje koji su koračali po bijelom snijegu, stopljeni s okolišem. „Dobar dan“, pozdravio nas je stari krojač čiji sin izrađuje božićna drvca. Izabrali smo najljepše drvce, donijeli ga kući te ukrasili raznim ukrasima. Ja sam stavljala male anđelčiće po grančicama dok je Braco stavio ukrasne lampice na veće grane. Mama je dodala zvončiće i kuglice, a tata veliku zlatnu zvijezdu na vrh. U svom dnevniku sam zapisala: „Riješeno.“

Jaslice

Kada se prije mnogo godina u jaslicama rodio mali Isus, one su postale glavni ukras pod borom. To je stoga da nas podsjete kako se Isus rodio u skromnoj štalici, a mi danas imamo sve i još očekujemo neke skupe darove za Božić. Jaslice bi nam trebale prikazivati sveto mjesto, ali mi to ne shvaćamo tako. Djecu nije briga za jaslice, samo su im smetnja jer zauzimaju mjesto pod borom pa nema dovoljno prostora za darove. No, stariji shvaćaju posebnost i smisao jaslica.

Iva Kavić, 6.b

Drvce za Božić

Svake godine na Badnjak moj tata i brat odu u grad po drvce, dok mama, sestra i ja vadimo ukrase iz ormara i pripremamo ih za bor. Kada se vrate noseći drvce, svi ga zajedno ukrašavamo prigodnim ukrasima. Mi se djeca uvijek prepiremo oko toga tko će na drvce staviti ljepšu i sjajniju kuglicu, dok tata provjerava svjetleće lampice. Na večer drvce je napokon ukrašeno i spremno da za Božić ukrasi naš dom. U noći svijetli kao najsjajnija zvijezda, izgleda kao najljepša duga. Svake godine drvce je sve ljepše. Ne mogu zaspati do dugo u noć, cijelo vrijeme mislim na drvce i darove koje ću ujutro naći ispod drvca.

Iva Kavić, 6.b

Božić

Badnja je večer, kiti se bor,

Idemo ma polnoćku u ponoć.

Radujemo se, već stiže Božić,

Tih, bijelim pahuljama ogrnut.

Svi smo zajedno, cijela obitelj,

Pjevamo, otvaramo božićni dar.

Dok pahuljice vani plešu  ples,

Pričamo priču kako se rodio Isus.

Melani Marković, 6.a

Tiha noć

U tihoj noći, u betlehemskoj štalici,

Rodio se maleni Isus u slamici.

Blistava zvijezda k njemu nas vodi,

Žarko svjetlo tri mudraca dovodi.

U kasnoj noći sve već spi,

Samo Marija nad Isusom bdi.

Na hladnoj slamici, u maloj štalici,

Smiješi se djetešce rumenih obraza mamici.

Valentina Brnjak, 6.a

Božićna želja

Kad u sumrak Badnjaka zasja bor, djeca pišu svoje želje. Svi žele nešto lijepo, dobro. Čim napišu svoje božićno pismo, idu večerati. Nakon večere idu se igrati. Oko devet sati polaze na počinak. Dok svi utonu u san, Djed Božićnjak uđe u dom i i pod borom ostavi darove po dječjim željama, a roditeljima nešto simbolično, tek toliko da se ne ljute. Ujutro kad se probude, požure do bora da pronađu svoje darove koje su zaželjeli što ih usrećuje. U jedanaest sati obitelj pođe na svetu misu. Po povratku s mise posjete svoje najbliže.

Matea Škrinjarić, 6.a