Literarni kutić
Raspjevano proljeće
Autor: Marina Ivčin, 24. 3. 2014.

Buđenje proljeća

Proljeće se budi pa govori zimi: „Doviđenja i sretan put, ja sada nastupam.“ Otišlo je u vrt te je šaptalo cvijeću kao svojoj djeci: „Budite se i otvorite svoje prekrasne glavice.“ Proljeće je puno šarenih boja kao zlatni kristal zemlje. Otišlo je buditi sunce kojem kaže: „Brzo nam donesi svjetlosti i topline.“ Sunce je rasprostrlo svoje tople zrake i brzo krenulo na posao. Dok je ugrijavalo zemlju, putem je naišlo na travu i povikalo: „Zakasnila si, probudi se, porasti, zazeleni se!“ Stigla je noć. Proljeće je otišlo spavati te se pripremilo za idući još ljepši i sunčaniji dan.

Barbara Grlić, 4.a

Raspjevano proljeće

Kada stigne proljeće, ono kao ptica cvrkuće i ptičjom pjesmom usreći svakoga koga sretne. Ulaskom u vrt sretne zimu: „Doviđenja i sretan put! Vidimo se na godinu!“ Veselo krene prema nježnim ljubičicama pa im tiho šapne kao majka djetetu: „Probudite se. Pokažite svoje ljubičaste latice.“ Ljubičice mu doviknu:“Dobro jutro, majčice!“ Jaglaci požute kao sunce u ljeto. Tako proljeće redom budi cvijeće i govori: „Izađite i veselite se! Pokažite svoje prekrasne latice!“ Dok ih toplo sunce grije i nježno im se smije, ptičji cvrkut posvuda odjekuje: „Stiglo je proljeće!“

Marija Ćosić, 4.a

Proljeće u prirodi

Stiglo je proljeće. To znači da se priroda budi. Malene proljetnice jedva su čekale da pokažu svoje nježne glavice, bijele, žute i ljubičaste. Njima se vesele marljive pčele koje kao mali avioni  zuje oko njih. Proljeće još mora probuditi životinje i dojaviti im da je zima otišla. Treba svojim suncem obasjati i voćke koje su počele pupati. Posjetit će ljude, šume i polja. Zatim će se igrati s vjetrićem, juriti poljem i širiti cvjetni miris. Tako će ono obavljati svoje dužnosti svaki dan vladavine u prirodi. Pozdravit će zimu i poželjeti joj sretan put!

Fran Lisičak, 4.a

Proljetna radost

Proljeće je godišnje doba kao i ljeto, jesen i zima. Svako od njih čeka devet mjeseci da počne raditi svoj posao. A kada dođe proljeće, pozdravi svoju prijateljicu zimu i kaže joj: „Nemoj biti tužna, vratit ću se za devet mjeseci i obradovati djecu širom svijeta.“ Tada proljeće nastavi svoj posao. Probudi travu da se zazeleni i malene grančice voćki u voćnjaku da propupaju. Zatim ode do sunca i kaže mu neka jače zagrije zemlju. Tu toplinu osjetit će ptice selice i vratiti se u naše krajeve. Sunčevu toplinu ne osjećaju samo ptice, nego i žuti jaglaci kao i ostale proljetnice koje ne mogu dočekati da se probude. Tada proljeće odlazi do šumskih životinja koje spavaju zimski san te im priopći da se vratilo u novom ruhu. Dok je proljeće sve to učinilo, tri mjeseca su prošla. Vrijeme je da  se ode odmoriti za ljetne, jesenske i zimske praznike. No prije toga mora pozdraviti sunce, svog najboljeg prijatelja. Kad se pozdrave, radosno proljeće ponosno odlazi gledajući što je sve ove godine učinilo.

Eva Litvić, 4.a

Cvjetna haljina proljeća

Proljeće je nježno i mirisno poput ljubičice. Kada proljeće doputuje, prvo ode probuditi proljetnice. Nježno ih probudi kao kada majka budi svoju djecu. Zatim umije travu kao da umiva nježno lice. Onda otrči do voćaka i usklikne: „Hej, voćkice moje lijepe, došlo je vrijeme da propupate!“ Zatim krene do sunca i zamoli da baci tople zrake na cvijeće. Potražilo je proljeće i prijatelja vjetra da osvježi cvjetove. Proljeće uvijek krasi nježna cvjetna haljina. Negdje na početku svoga puta sretne zimu pa joj kaže: „Vrijeme je, zimo, da odeš jer ja sada vladam.“ Proljeće nikada ne bi dopustilo da netko uništi njegovo cvjetno carstvo.

Sara Inge Zlatarič, 4.a

Proljeće, najdraže godišnje doba

Danas ću vam pisati o proljeću, mom najdražem godišnjem dobu.

Proljeće se budi poput malog djeteta. Probudi svoje proljetnice  kao nježna majka svoje dijete. Svakoga jutra sretnem proljeće na ulici koje miriše na proljetnice i čije se boje prelijevaju obasjane sunčanim zrakama. Proljeće dolazi u park i gleda zimu kako odlazi opraštajući se od nje riječima: „Sretan ti put, zimo! Odmori se i uživaj!“ Tako je zimi reklo nježno i veselo proljeće. Zima odlazi polako poput pahuljica, leti na sve strane i prisjeća se starih dana. Proljeće se pojavilo i na Marijinom dvorištu. Bolesnu djevojčicu Mariju izliječilo je proljeće koje je u Marijino dvorište doletjelo kao brižna majka, da joj pomogne.

Volimo proljeće zbog veselih i šarenih boja, jer najavljuje lijepe, tople i sunčane dane.

Tea Domotrović, 4.a

Proljetnice

Rano proljeće lijepo je zbog proljetnica. Sunce se probudilo i počelo sve jače grijati zemlju svojim zrakama. Budi proljetnice kojima šapuće: „Hajde, malene, ustanite i pokažite svoje latice!“ Livade izgledaju kao dječji sagovi po kojima djeca vole šarati raznim bojicama. Voćke se dive jedan drugoj kako imaju prekrasne šarene haljine. Ptice pjevaju svoje najljepše proljetne pjesmice i pozivaju ljude da izađu iz svojih kuća. Lastavice nam nose toplinu i pozdrave s dalekog juga. Mačke su u dvorištu i vani jer više nema zime.

Proljeće je najljepše godišnje doba jer se budi zima i raznobojne proljetnice na livadama i šumskim čistinama.

Magdalena Kure, 4.a

Radove je prikupila učiteljica Štefica Antolković.