Literarni kutić

Svjetski dan voda

ZNAČAJ VODE ZA ŽIVOT

Voda nema ni okusa ni mirisa. Voda je jedan od najvažnijih prirodnih resursa. U vodi nema hranjivih tvari. U tijelu je potrebna za puno neophodnih procesa. Nijedno živo biće ne može živjeti bez vode. Količine slatke vode su ograničene, a potrebe su sve veće. Samo racionalno korištenje slatkih voda i pročišćavanje otpadnih voda omogućit će dugoročni život na našem plavom planetu. Voda je bitna i po svojoj prošlosti. Naime, život je nastao u vodi. Mnogi znaju da su se prvo razvile morske, a onda kopnene životinje. Vodu u prirodi nalazimo u krutom, tekućem i parnom stanju. Tužno je, ali ipak treba znati da je na Zemlji samo 2,26 posto dostupne slatke vode, da dvije trećine čovječanstva nema dovoljno pitke vode i da pet milijuna ljudi godišnje umire zbog nedostatka pitke vode, njezine onečišćenosti i loše kvalitete. Sve to pokazuje kako treba više brinuti o vodi jer bez nje nema života.

Vjekoslav Fučkan, 5.a

VODA, DAR PRIRODE

Voda je neophodna za život koji je bez nje nemoguć. Kako je voda dar prirode, moramo je čuvati da bude čista, zdrava i pitka. Voda je preduvjet za održavanje svih organizama na Zemlji. Potrebno je paziti da se voda ne onečisti. U gradovima je sve manje čiste vode, a treba je sve više. Voda je sastavni dio namirnica i prehrane te je neophodna za naš opstanak. U našem kršu teku rijeke ponornice pa je krška izvorska voda naš najvažniji prirodni izvor. U Gorskom kotaru teku čiste rijeke kao što je Kupa, Korana, Mrežnica i Dobra. Lička rijeka Gacka izvor je kristalno čiste vode. Bistra brza rijeka ukras je gorskog krajolika.

Antonio Rodić, 7.c

BEZ VODE NEMA ŽIVOTA

Vodu čovjek s divljenjem prikuplja i njeguje od pradavnog doba, jer je za razliku od ostalih prirodnih pojava, neodvojiva od njega samog. Među različitim elementima koji okružuju čovjeka na Zemlji, samo se ona javlja gotovo svuda kao savršena, plodonosna i jedinstvena. Najvjerojatnije je otuda i njezina duhovna simbolika kao izvor života, sredstvo očišćenja i obnavljanja. Čudesan život vode nikada se ne gubi s površine Zemlje. Važnost i značenje vode u bilo kojem kontekstu je neupitno. Voda je život! Gotovo šest tisuća godina od nastanka prvih poznatih civilizacija na obalama velikih rijeka poput Inda, Nila i Gangesa, čovječanstvo svjesno iznimnog značenja vode za život i opstanak čovjeka i društva, uključeno je u borbu za kontrolom nad vodnim resursima. Pomanjkanje pitke vode za čovjekove dnevne potrebe muči veliki dio svijeta i stvara ozbiljne zdravstvene probleme, navodi se u izvješću Svjetske zdravstvene organizacije. Manjak vode u svijetu pogađa četiri od deset stanovnika naše planete, a stanje je iz dana u dan sve gore. Najveći uzrok tome je nagli porast svjetske populacije, urbanizacija i povećano korištenje pitkih i industrijskih zaliha vode. Upravo zbog pomanjkanja pitke vode veliki zdravstveni problemi prisutni su u nerazvijenim zemljama svijeta, u Aziji i Africi. Nema dovoljno zaliha vode za korištenje ni u domaćinstvu, ni industriji niti za potrebe okoliša. Svaki dan moramo biti zahvalni što imamo vodu, jer bez vode nema života.

Bruno Ivšić, 7.c

objavio: Marina Ivčin   datum: 23. 3. 2013.

21. 12. Božićna svečanost

24.12. - 11.1. zimski odmor učenika