Literarni kutić

31. svibanj - Dan grada Zagreba

ZAGREB U PROLJEĆE

Volim proljeće. U proljeće je moj rođendan kad sve cvjeta, drveće lista i priroda se budi. U to doba Zagreb je još ljepši grad kad se zazelene raskošne krošnje drveća u drvoredima i parkovima Gornjeg grada. U svibnju se učenici vesele i stoga što škola traje još mjesec dana pa proljeće u našim mislima čini još raskošnijim. Mnoge životinje izlaze iz svojih skloništa jer više ne sanjaju zimski san te kreću u potragu za hranom, kao u šumama Zagrebačke gore koje se spuštaju do samog zagrebačkog središta.

U kasno proljeće, pred ljeto, ima više ranog voća. U voćnjacima najprije će roditi trešnje, jabuke i kruške, a  ostalo voće malo kasnije, u ljeto. Ljudi na selu, u okolici Zagreba, u svojim vrtovima u proljeće sade povrće. Djeca vole brati cvijeće koje raste na livadama i dvorištima. Visibabe i jaglaci, kao vjesnici proljeća, ne smiju se brati jer su to zaštićeni cvjetovi prirode, što je najočitije u Parku prirode Medvednica. Tu raste puno raznovrsnog drveća, primjerice kesteni,  i cvjetaju zaštićene cvjetne vrste poput alpskog jaglaca,  gospinog vlasca, cvjetnog kukurijeka, proljetnog drijemovca i šumske ciklame. Prošetamo li Maksimirom vidjet ćemo nježne treperave zelene breze i žalosne vrbe koje su svoje prolistale grane spustile do jezera po kojem nečujno plove labudovi.

Proljeće kao doba vedrih živih boja, kad cvijeće najljepše cvjeta,  svake godine ukrasi Zagreb pa grad ponovo oživi u svojoj raskošnoj ljepoti.

Vjekoslav Fučkan, 5.a

ZAGREB GRAD

Zagreb volim jer živim u njegovoj okolici, u zelinskom kraju Zagrebačke županije, nadomak glavnog grada naše domovine, Republike Hrvatske. Često ga posjećujem i svaki put iznova mu se divim. Njegova najstarija, najznačajnija i najduža ulica je Ilica, duga čak pet tisuća šesto šezdeset metara. Glavni gradski trg je Trg bana Josipa Jelačića, značajan je i Kvaternikov trg, Iblerov trg i drugi. Svaki put kad posjetim svoj omiljeni grad, vidim nešto novo ili obiđem neki dio grada koji još nisam razgledala. Volim otići u Maksimir,  posjetiti zoološki vrt i vidjeti sve životinje te im se diviti. Naravno, ne smijem zaboraviti Bundek koji je za djecu raj, niti cijeli zagrebački kraj.

Iva Kavić, 5.b

MOJ ZAGREB

Tvoja kruna nad glavom se bijeli,

Svako dijete ti se od srca veseli.

Tvoj odraz na suncu je sjajan,

Grički top nad gradom je slavan.

Jelačić ban na trgu je ponosan,

Park na Zrinjevcu je stoljetan.

Melanija Kavić, 5.b

objavio: Marina Ivčin   datum: 2. 6. 2013.

29.3.2018. -  6. 4.2018. PROLJETNI ODMOR UČENIKA

30.4.2018. Prvosvibanjske sportske igre