Školski projekt zaKAJ - AKTIVNO!!!

travanj  2021.

« Travanj 2021 »

Duhovni kutak (uređuje vjeroučiteljica Ana Banić)
Povrijede vas ljudi kada ostanu prazni izunutra!
Autor: Ivana Tuđan, 1. 2. 2021.

Kada ljudi izgube svoju dušu i pogaze svoje dostojanstvo povrijede vas, povrijede vas i onda nijemo gledaju u vas i čekaju kako ćete reagirati, što ćete reći ili učiniti...

Povrijede vas jer su već sami mnogo puta bili povrijeđeni, jer su na krive načine pokušavali rješavati tu svoju povrijeđenost. Povrijede vas ljudi kada postanu umorni od života i kada više nemaju snage birati što će kome reći, kako će se prema kome odnositi i učine ono što im prvo dođe ne pitajući se kako je u vašoj koži.

Povrijede vas ljudi kada izgube osjećaj za onoga pokraj sebe, kada im oslabi čuvstvo za ljubav i kada im sram postane strani pojam. Povrijede vas kada više nemaju snage od sebe tražiti onu bolju verziju pa se zadovolje onim što trenutno jesu i kada im trenutni osjećaj kakav god bio postane jedino mjerilo odnosa prema drugome. Povrijede vas kada pomisle da će nekim niskim interesom promijeniti svoj život na bolje, a na koncu shvate da su samo izgubili.

Povrijede vas ljudi kada ostanu prazni izunutra i kada prestanu ulagati u sebe, povrijede vas kada više nemaju snage preuzimati odgovornost za svoj život i kad se prestanu baviti svojim snovima. Tada im samo ostaje da zabadaju nos u tuđe živote, da traže loše stvari na vama da bi opravdali sebe, te da ponižavaju druge jer su samoga sebe već dovoljno ponizili odričući se svega onoga izvrsnoga što su mogli biti.

Povrijede vas ljudi kada postanu nesretni i kada više nemaju dovoljno slobode da biraju svoje postupke. Povrijede vas kada puste u sebe previše toga umjesto da su svoj svijet čuvali samo za posebne i rijetke, čuvali se za one koji doista vrijede, a ne se prodavali za sve i svašta. Kako god bilo povrijede vas i nauče vas lekciju života, a ta je da dobro pazite koga puštate u svoj život i kome i koliko otvarate svoje srce i dušu.(M.Ž.)