ožujak  2021.

« Ožujak 2021 »

Iz naših učionica
Projekt Izrada elektroskopa
Autor: Dražen Crni, 10. 11. 2020.

Profesorica fizike Renata Smaić zadala nam je 22. listopada projekt izrade elektroskopa. Rok za izradu bio je tjedan dana.

Izradu elektroskopa započele smo prikupljanjem pribora koji nam je bio potreban za rad. Od pribora smo koristile: plastičnu bocu (mora biti suha!), čep, bakrenu žicu, aluminijsku foliju, škare, kliješta, olovku, balon i ravnalo. Nakon prikupljanja pribora krenule smo na posao.

Započele smo s bušenjem rupe veličine bakrene žice na čepu. Zatim smo kliještima na jednom kraju žice napravile kukicu, a drugi kraj žice provukle smo kroz čep te smo na vrhu čepa napravile spiralu pomoću olovke. Od aluminijske folije izrezale smo dva mala pravokutnika 1 cm x 3 cm. Na kraju oba pravokutnika škarama smo napravile rupicu, a zatim smo ih objesile na kukicu. Kukicu s aluminijskom folijom umetnule smo u plastičnu bocu te ju zatvorile čepom tako da spirala na vrhu ostane izvan nje.

Da bismo isprobale elektroskop, naelektrizirale smo balon o zid te smo ga približile spirali. Uočile smo da se pravokutnici od aluminijske folije razdvajaju.

Time smo završile projekt Izrada elektroskopa.

Fotogalerija...

Teodora Filipović i Veronika Perić, 8.a