ožujak  2021.

« Ožujak 2021 »

Literarni kutak
Predmet koji čuva priču
Autor: Ivana Tuđan, 21. 1. 2021.

Čajnik

Igrao sam se s mlađom sestrom u dvorištu kuće. Pored naše kuće u kojoj živim sa svojim roditeljima je i stara kuća u kojoj je živjela moja prabaka. Bili smo znatiželjni i odlučili pogledati što se nalazi u toj staroj kući. Kada smo ušli kroz vrata, s desne strane se nalazi spavaća soba u kojoj su dva stara kreveta, ormar i noćni ormarići. S lijeve strane je dnevna soba. U toj sobi je stol, kutna garnitura i kredenac. Jako mi je bio zanimljiv taj kredenac i odlučio sam ga pogledati izbliza. Otvorio sam sve ladice i našao stare dokumente i knjige, a iznad ladica nalazio se prostor za staklom gdje su ljudi izlagali staklene stvari. Tu me jako zainteresiralo posuđe.

Ugledao sam set posuđa koji se sastoji od čajnika, posude za šećer i posude za mlijeko. Ispod posuđa piše „Porculan Zaječar“. Pretpostavljam da je napravljeno od porculana. Proguglao sam natpis „Porculan Zaječar“ i našao podatak da je to posuđe napravljeno u Sarajevu. Nazivali su ga jugoslavenski porculan. Lijepog je oblika. Čajnik ima ručicu u obliku vilinskog uha, ima udubine po dužini, ima tanak otvor kroz koji ide tekućina, po sredini je deblji, a pri vrhu i dnu uži. Ima lijepe detalje koji su ukrašeni zanimljivim zlatnim cvjetićima. Odlučio sam ga zadržati i odnio sam ga zajedno s posudom za šećer i mlijeko svojoj mami. Ona ih je izložila u našem ormaru za staklo i sada me podsjećaju na uspomenu na prabaku. Meni je to jako vrijedno.

Filip Kavić, 5. b

Šivaća mašina

Odabrao sam za ovaj opis šivaću mašinu. Zašto baš nju? Odabrao sam je zbog toga jer je već u obitelji 160 godina i na njoj su šivale moja šukunbaka i moja prabaka. Kad bi šivale na njoj, šivale bi odjeću za cijelu obitelj. Šivaća mašina velika je 50 cm i crne je boje. Ona i dalje radi i nema problema i nikad se nije pokvarila.

Vito Svilić, 5. b

Prže

Prže su koristili naši djedovi i bake. To je služilo za podgrijavanje kave. Prže izgleda kao posuda. Ima ručku za držanje i ima jednu ručku za okretanje kave. Ljudi više ne koriste prže jer je zastarjelo i svi ga bacaju na razne otpade.

Luka Idžanović, 5. b

Kinderbet

Kinderbet je moj krevetić u kojem sam spavao kao beba. Na njemu sam oštrio zube. On me podsjeća na moje prve zube i mojeg brata i sestru.

David Božinski, 5. b

Starinska škrinja

U mojem podrumu stoji jedna stara drvena škrinja. Moj pradjed ju je izradio. Moja prabaka je koristila tu škrinju. U njoj je čuvala platna koja je sama tkala. Kasnije je po platnu vezla razne ukrase i cvjetove. Škrinja je bila u lošem stanju, ali ju je moj tata obnovio. Meni je ta škrinja uvijek bila zanimljiva i stalno sam dizao njezin drveni poklopac. Kad sam bio mali, ta škrinja mi se činila velika, a sad vidim da je mala.

Josip Bedenic, 5. b

Košara

Stvar koja u meni budi lijepa sjećanja je košara moje prabake, tatine bake. Prabaka mi je pričala o njoj s puno ljubavi. Služila joj je za nošenje ručka dedi u polje. Napravljena je od šiblja zlaćane boje. Kad god s roditeljima idem u posjet staroj kući, iako prabake više nema, tu košaru rado nosimo, napunimo je hranom do vrha. Izgledom se nije promijenila nimalo, a stara je preko 60 godina.

Fran Bartolović, 5. b