2018-02-14 08:46:00

IZVANUČIONIČKA NASTAVA: VUKOVAR

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru˝, koji uključuje sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, naši su učenici, 8. veljače, otputovali na dvodnevnu terensku nastavu. U ta su dva dana obišli memorijalne lokacije i prisustvovali predavanjima „Domovinski rat˝ i „Bitka za Vukovar˝. Idućega dana, programom „Škola mira˝ i edukativnim kvizom, završio je posjet učenika Vukovaru.

Fotogalerija...

Nastavak vijesti pod opširnije.

DOLAZAK U VUKOVAR

U četvrtak, 8. veljače, u 4:15 ujutro, učenici osmih razreda u pratnji učitelja Vladimira Severa, Jasenka Dominovića, Petre Bijelić, Igora Pajača i pedagoginje Dolores Orbanić Biliškov, otputovali su na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar. Nakon četiri sata vožnje, stigli smo u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, gdje nas je dočekala naša vodička.

 

MUZEJI I PREDAVANJA

Doručkovali smo i krenuli u razgledavanje Muzeja vučedolske kulture čija je misija očuvanje, zaštita, prezentacija i interpretacija lokalnog identiteta, povijesti, kulture i umjetnosti, prirodoslovne i arheološke baštine jedne kulturne pojave koja je u vrijeme eneolitika, u trećem tisućljeću prije Krista, zauzimala prostor današnjih dvanaest europskih zemalja. Uslijedio je obilazak Gradskog muzeja Vukovar, koji se nalazi u prostorijama nekadašnjeg vlastelinskog dvorca plemićke obitelji Eltz. U prvom je dijelu prizemlja smješten prijamni prostor s garderobom, suvenirnicom i knjižarom, u drugom se dijelu nižu svečane dvorane: Mramorna, Barokna, Dvorana zrcala, Barokni salon, Lovački salon prikazujući način života vukovarskog plemstva. Nakon obilaska muzeja, uputili smo se prema Memorijalnom centru na ručak i  nastavak programa. Predavanjima „Domovinski rat˝ i „Bitka za Vukovar˝, završio je edukativni dio programa te su sljedećih tri sata, učenici i učitelji, imali na raspolaganju vrijeme za odmor u hostelu prije odlaska u disko.

 

 

VUKOVARSKA BOLNICA '91

Idućega jutra, odjavili smo se iz hostela te krenuli u posjet memorijalnim lokacijama. Prije obilaska prve lokacije, otišli smo u socijalnu samoposlugu predati donacije higijenskih proizvoda i nekvarljivih namirnica, koje su naši učenici vrijedno skupljali prije polaska na terensku nastavu. Za tu smo humanu gestu dobili pohvalnicu socijalne samoposluge. Krenuli smo autobusom dalje u posjet Mjestu sjećanja – Vukovarska bolnica '91. U predvorju smo pogledali isječak iz filma o žrtvama koje su se nalazile u bolnici za vrijeme Domovinskoga rata. Poslušali smo i kratko predavanje o prijemu bolesnika u bolnicu i čuli nešto više o načinu na koji su se vršile operacije stradalih te kako su u tim ratnim vremenima dolazili do potrebnog bolničkog pribora. Podrum je bolnice naknadno pretvoren u muzej. Ondje smo vidjeli pločice s ugraviranim imenima žrtava, spomen-sobu u kojoj gori vječno svjetlo te rupu u stropu koja je posljedica bačene ˝krmače˝ na bolnicu.

MEMORIJALNO GROBLJE ŽRTAVA DOMOVINSKOG RATA VUKOVAR

Slijedio je obilazak Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata. Bijeli križevi, njih 938, predstavljaju poginule žrtve Domovinskog rata. Na groblju su izdvojena dva križa koji predstavljaju najmlađu i najstariju žrtvu. Ondje se nalazi i vječno počivalište generala-bojnika Blage Zadre.

MASOVNA GROBNICA OVČARA

Posjetili smo nekadašnji hangar u kojem su mučeni civili i vojnici dovezeni iz vukovarske bolnice. Od nekadašnjeg hangara, ostala su samo željezna vrata koja su zaglavljena kako više nikada nitko ne bi ondje bio zarobljen i mučen. Poslušali smo kratko predavanje te se uputili prema mjestu gdje su ti isti civili i vojnici ubijeni i bačeni u već iskopanu masovnu grobnicu. Na tom je mjestu posađen broj čempresa koji odgovara broju ubijenih žrtava.

SPOMEN DOM NA TRPINJSKOJ CESTI

Uslijedio je posjet Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Ispred Spomen doma postavljen je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji, te bista Blage Zadre. U središtu je doma ponor s kupolom uništenog tenka, a na zidovima su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na video ekranima u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ranih događanja te čuti ratna izvješća kao i podatci o svakom poginulom pripadniku brigade.

„ŠKOLA MIRA˝ I KVIZ

Cilj je „Škole mira˝ da učenici nakon učenja o Domovinskom ratu i događajima na prostoru Vukovara i njegove okolice 1991. godine, završe posjet u pozitivnom ozračju, svjesni da je mir ono čemu trebaju težiti, kao pojedinci i kao narod. Nakon predavanja, dvoje izabranih učenika-predstavnika pojedine škole, natjecala su se u znanju o Domovinskom ratu. Naša je škola osvojila odlično drugo mjesto.

OBILAZAK GRADA I ODLAZAK

Nakon „Škole mira˝ i odigranog kviza, prošetali smo centrom grada. U 16:00 sati krenuli smo autobusom prema Donjoj Zelini. Stigli smo u ranim večernjim satima.

                                         Piše: Petra Bijelić, prof.

 


Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog Donja Zelina