Mjesec knjige u školskoj knjižnici 15.10. - 15.11.2016.

U četvrtak, 19. listopada, za učenike 7.c održan je sat u školskoj knjižnici. Učenici su upoznali knjižnicu kao prostor u kojem se nalaze tiskani i elektronički izvori informacija (računalo, internet). Informacijska djelatnost školske knjižnice odnosi se na pretraživanje podataka i informacija o lektiri te pojmova u stručnoj literaturi koji se odnose na nastavne sadržaje pojedinih predmeta. Ti se podaci mogu naći u referentnoj zbirci (u enciklopediji, leksikonu, rječniku, atlasu, pravopisu i gramatici). Učenici su naučili da je enciklopedija stručna knjiga u kojoj je zapisano sveopće ljudsko znanje, ima abecedno kazalo pojmova na početku i na kraju, a pojmovi su objašnjeni abecednim redom. Obrazovni sadržaji mogu se naći i na internetu, na stranicama Wikipedije, Googlea, hrvatske Prolexis enciklopedije i britanske enciklopedije Oxford. Učenici su upoznali knjižni fond koji se dijeli na dječji i omladinski. Pretraživali su podatke o lektiri po autoru i naslovu u katalogu Knjižnica grada Zagreba, na računalu za učenike. Učenicima je predstavljen i digitalni katalog školske knjižnice u programu Metel tvrtke Point iz Varaždina. Tu je upisana sva građa – knjige, časopisi, filmovi. Informirani su i o e-lektiri. Ona je dostupna svim učenicima uz prijavu na Carnet e-lektire. Knjige na engleskom jeziku dostupne su na internetu, a informacijski izvori su: Gutenberg, Kindle i Amazon.

Svaka knjiga ima svoju stručnu oznaku ili signaturu koja određuje njeno mjesto na polici u knjižnici. Signatura za lektiru Charlesa Dickensa „Oliver Twist“ je: O DIC o, a dijelovi signature su: klasifikacijska, autorska i naslovna oznaka.

objavio: Marina Ivčin   datum: 17. 11. 2016.

21. 12. Božićna svečanost

24.12. - 11.1. zimski odmor učenika