Literarni radovi

VELJAČA I MAŠKARE

U veljači su maškare u punom jeku. Svi se maskiraju i vesele u maštovitim kostimima. Drugi naziv za maškare su poklade.

Poklade su svečano razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara. U Samoboru kod Zagreba maškare su tjedan dana, a zadnji dan je priredba na glavnom gradskom trgu na kojem nastupaju glazbeni sastavi i pojedini maskirani likovi. U Rijeci su poznati zvončari, maskirane povorke koje idu gradom tijekom riječkog karnevala. Izvan naše domovine značajan je karneval u Veneciji.

U pokladno doba uobičajeni su kostimirani plesovi, plesovi pod maskama koje mnogi zovu i maskenbali. Stoga se u našoj školi svake godine organizira ples pod maskama gdje se bira najbolja i najmaštovitija maska. Važno je da maškara bude vesela, zanimljiva, dobro kostimirana i maštovita!

Marija Briški, 4.a

FAŠNIK

Na fašnik svake godine u moju školu dolaze maskirani učenici. Djevojčice se obično maskiraju u lik princeze, crvenkapice, snjeguljice, Pipi Duge Čarape, vještice, vile, čarobnice i slično. Ja se volim maskirati u vilu koja je nestvarna, maštovita i obično dobra vila koja drugima donosi sreću. Dječaci se tako preobuku i maskiraju da žele predstavljati lik indijanca, kauboja, viteza, ratnika, batmana, vanzemaljca, Robina Hooda ili nešto drugo. Tijekom plesa pod maskama čuje se ritmična glazba, a maškare u šarenim kostimima plešu. Svaki je maskirani lik pomalo zagonetan pa je ponekad teško otkriti tko se iza kojeg lika krije. To je zabavno i zanimljivo pa je fašnik zato pun iznenađenja. U mojem mjestu za fašnik maškare prolaze ulicom maskirane u odjeću živih boja, obično imaju krinku za oči te periku, šešir ili kapu da ih je teže prepoznati.

U Hrvatskoj u Primorju idu povorke zvončara, a u Samoboru se okupi gomila maškara koje hodaju gradom. U središtu grada održavaju se maskirani plesovi.

Mateja Bedenic, 3.a

objavio: Marina Ivčin   datum: 1. 3. 2017.

22.12.2017. - Božićna svečanost

27.12.2017-12.1.2018. - Zimski odmor učenika