Dječji časopisi

U petak, 7. travnja, učenici 2. i 3. razreda čitali su dječje časopise tijekom velikog odmora. Časopis je poučno-zabavni list, obično mjesečnik, jer se objavljuje jednom mjesečno. Poučni članci vezani su uz hrvatski jezik – priču i pjesmu,  biljni i životinjski svijet prirode, etnologiju, običaje i blagdane kao što su Božić, Valentinovo, poklade, Uskrs i Majčin dan. Svaki tekst je naslovljen prema sadržaju, ima svoju naslovnicu. Postoje stalne rubrike u časopisu čiji se sadržaji objavljuju u svakom broju. Zanimljive rubrike časopisa Radost su: vaša pošta, pjesme i priče, strip grof Šapa, okolištarci, Borneo, Jeste li znali?, veliki odmor, Nikin kutak, Luka, detektiv Dinko i ne propusti.

U stalnoj rubrici - pjesme i priče Radosti u listopadu, prosincu, veljači 2014. i 2015., objavljene su priče: „Bakine mudrolije“ Nikoline Bošnjak, „Krafnoljubac“ Jelene Pervan, „Zašto volim matematiku“ Ljiljane Lokin, „Garaža Djeda Mraza“ Vjekoslave Huljić, „Najbolji prijatelj“ Sanje Pilić  i strip „Luka“ Ivanje Guljašević.

U priči „Najbolji prijatelj“ Sanja Pilić piše o dječaku koji ima puno prijatelja, vrlo je društven, a u obitelji je jedinac. S prijateljima se druži u susjedstvu, kampu, na gimnastici. Polazi 4. razred, s prijateljima nedjeljom ide na Jarun biciklom. Dječak smatra da je dobro imati puno prijatelja, dok odraslima to nije tako jednostavno zbog obiteljskih i poslovnih obaveza. Pouka je da djeca trebaju razvijati prijateljstvo.

Stalne rubrike časopisa Smib su: radoznalci, naš svijet, školica, ekolog, lijepa naša, čudesne životinje i Smibov upitnik. U Smibovoj rubrici –ekolog, u travnju 2016., objavljen je poučni članak „mali ekolozi“ u kojem Sanja Sruk piše o posjetu ekologinje jednoj osnovnoj školi i razgovoru s učenicima 3. razreda. Iz kratkog filma saznali su da se od drveta proizvodi papir. Ekologinja ih je savjetovala da skupljaju stari papir iz kojeg će se proizvesti novi, a posjeći manje šuma, stare boce mogu se reciklirati i ponovo upotrijebiti što pomaže u očuvanju planeta.

Rubrike u časopisu Prvi izbor, travanj 2017., su: priča šala, proljetni praznici, stripovi – zeko je reko, Kiki i ostali,  ispričaj priču, priča sa slikama – čarobni kist, pjesme – stiže uskrsni zeko, Bog je uvijek na mjestu zbivanja, Ti si veza između Boga i cvijeta, priče – dijete proljeća, kako reći volim te, Dan planeta Zemlje, vaza, proljeće u Listogradu i radio slikovnica.

U priči Dan planeta Zemlje zapisano je da su učenici jedne osnovne škole 22. travnja očistili nogometno igralište i okoliš od otpadaka, a djevojčice su uz pomoć domara posadile cvijeće uz ulaz u školu.

Čitajući poučne članke dječjih časopisa učenici obogaćuju spoznaje o svijetu koji ih okružuje.

objavio: Marina Grugan   datum: 10. 4. 2017.

21. 12. Božićna svečanost

24.12. - 11.1. zimski odmor učenika