Istraživanje informacija na internetu
Autor: Marina Grugan, 22. 10. 2019.

U petak, 18. listopada, održan je sat korelacije hrvatskoga jezika i knjižnice u 7.c razredu o istraživanju internetskih informacija. U uvodnom dijelu sata održana je prezentacija o informacijskim izvorima na internetu: Google, Yahoo, Wikipedia, Kindle, Gutenberg, Twitter (blogovi), Issuu, Encyclopedia Britannica i hrvatska Prolexis enciklopedija. Učenici su informirani i o internetskoj adresi rječnika engleskog  jezika: www.yourdictionary.com. Učenici su upoznali osnove informacijske pismenosti. Bitno je pretražiti i vrednovati izvore informacija na internetu s obzirom na autora, datum objave, internet adresu, izdavača i poveznice. Potrebno je pronaći i odabrati online informacije o nekoj temi, vrednovati ih, koristiti i usvojiti.

Informirani su o Carnet e-lektiri za 7. razred, za što im treba korisničko ime i lozinka.

E-lektira je u PDF formatu što daje mogućnost ispisa, a naslovi su: „Oliver Twist“, C.Dickens, „Čuvaj se senjske ruke“, A.Šenoa,  „Iz velegradskog podzemlja“, V.Novak i „Voda / Odabrane pripovijetke“, V.Nazor.

Učenici su istražili podatke o lektiri „Duga“ Dinka Šimunovića, „Smogovci“ Hrvoja Hitreca i „Dobri duh Zagreba“ Pavla Pavličića. Prva skupina istražila je književni rad i djela Dinka Šimunovića. Zadatak im je bio da napišu prikaz pripovijetke „Duga“ sa stajališta patrijarhalne sredine Čardaka koja uvjetuje drugačiji odgoj dječaka i djevojčica. Predstavnica prve skupine Anđela Litvić istražila je u knjižnici na internetu, u katalogu KGZ-a  podatke o autoru djela pa je u izlaganju rekla da je Dinko Šimunović objavio „Dugu“, „Alkara“ i „Muljiku“ u ABC nakladi i u Školskoj knjizi. Zaključila je da je Srna htjela postati dječak pa je po vjerovanju protrčala ispod duge da to ostvari. To se nije obistinilo, a učenica  smatra da je Srna trebala prvo razmisliti i da je bila naivna.

Učenici druge skupine istražili su životopis i književna djela Hrvoja Hitreca. Učenica Lucija Bartolović istražila je podatke o romanu „Smogovci“ u kataloga KGZ-a na internetu. Iz anotacije (kratke bilješke) o djelu zapisala je da je to roman za djecu i odrasle, namijenjen je djevojčicama i dječacima. Drugi nastavak romana je „Zbogom, Smogovci“, a treći „Smogovci i biće iz svemira.“ Roman „Smogovci“ scenarij je za istoimenu televizijsku seriju čiji je redatelj Milivoj Puhlovski, a prati život obitelji Vragec u Naselku nadomak Peščenici.

Treća skupina istražila je književni rad Pavla Pavličića, autora školske lektire: „Trojica u Trnju“, „Petlja“, Zeleni tigar“ i „Dobri duh Zagreba“ , zbirke kriminalističkih priča za sedmi razred. Pisac je i romana namijenjenih odraslim čitateljima: „Stroj za maglu“, „Plava ruža“, „Koraljna vrata“ i drugih djela.

Učenik Domagoj Zmiša kao predstavnik treće skupine istražio je na Googleu životopis Pavla Pavličića te zapisao da je književnik istaknut po pisanju kriminalističkih romana za djecu i odrasle. Godine 1969. diplomirao je komparativnu književnost i talijanski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu pa doktorirao 1974. Godine 1970. postao je profesor na Filozofskom fakultetu.