Školski projekt zaKAJ - AKTIVNO!!!

travanj  2021.

« Travanj 2021 »

Radno vrijeme knjižnice:

Ponedjeljak: u smjeni s višim razredima.

Utorak: u smjeni s nižim razredima.

Srijeda: u smjeni s višim razredima.

Četvrtak: u smjeni s nižim razredima.

Petak: u smjeni s višim razredima.

* prije podne: 8 - 14 sati

* poslije podne: 12 - 18 sati

Nada Slišković, knjižničarka

SAT LEKTIRE „BIJELI JELEN“ VLADIMIRA NAZORA
Autor: Ivana Tuđan, 19. 2. 2021.

U četvrtak, 18.veljače, održan je sat lektire „Bijeli jelen“ u 3.a razredu.  Nakon uvodne riječi  o Vladimiru Nazoru kao profesoru i piscu, učenici su u razgovoru zaključili koje su bajkovite pojedinosti priče što je čine bajkom. Iznijeli su događaje koje su ispričali svojim riječima. Dojmio ih se susret Zlatokose s košutom koju je spasila od lovaca i njezin ostanak u jelenskom ležaju kao čovječje lane što je zaključilo vijeće životinja. Učenici su prepoznali pozitivne i negativne likove po njihovim postupcima, a najpozitivniji lik je Zlatokosa jer pomaže ljudima te razumije govor životinja. Zanimljivo im je što se navodi u priči da svatko ima svoju zvijezdu na nebu po rođenju zato što je Zlatokosi orao pokazao njezinu sjajnu zvijezdu. Opisali su odrastanje Zlatokose i bijelog jelena koji je ponese na svojim leđima da promatra svijet. Spoznali su da pisac u poanti poručuje čitateljima da se bijeli jelen kojeg su ranili lovci, a knez Ulrik odnio u svoj dvor, treba vratiti šumi, a čovječje lane ljudima. Završetak priče bio im je dirljiv jer su na vjenčanje Zlatokose i Ulrika stigli svi kojima je Zlatokosa pomogla kao i bijeli jelen. Kako više nije živjela u jelenskom ležaju, nije razumjela govor životinja pa ni jelena koji je htio da se vrati u šumu. Kao vranjska kneginja nije ga više nikada vidjela. U završnom dijelu sata učenicima je prezentirana prezentacija o priči, a svoje su misli o Zlatokosoj, njenom životu u šumi i šumskim životinjama, jelenu Vitorogu, košuti i bijelom jelenu, svoj osobni doživljaj i pouku priče zapisali na nastavnim listićima te usmeno izlagali.

Pod opširnije se nalazi i prezentacija o Bijelom jelenu.                                                                                                                          Nada Slišković

Vladimir_Nazor.pptx (122.10 KB)