S ponosom predstavljamo “Božićni pravopis”, rezultat zajedničkog rada naših učenika 6.n i 7.n te profesorica hrvatskog jezika i matematike. Zavirite u naš Božićni pravopis i naučite nešto novo o pravilima pisanja, dok se istovremeno prisjećate čarolije Božića.
Ovaj projekt nastao je u blagdanskom ozračju s ciljem povezivanja jezičnih pravila, matematičke točnosti i tradicijskih vrijednosti Božića. Projekt je bio pravi timski rad!
Učenici su, uz podršku profesorice hrvatskog jezika Marine Adašević, istraživali jezična pravila i primjere vezane uz blagdane. Profesorica matematike Maja Špiranec dala je svoj doprinos pomažući u strukturiranju i preciznosti izrade božićnih ukrasa koji imaju matematičku ljepotu i sklad.
Zajedno smo osmislili kreativan i edukativan način kako pravopisne norme približiti učenicima, a pritom njegovati duh blagdanskog zajedništva. Božićni pravopis nije samo jezični vodič on je i podsjetnik na ljepotu našeg jezika i tradicije. Njegov cilj je educirati, inspirirati, ali i stvoriti osmijeh na licima svih koji ga pročitaju.
Da dodatno ostvarimo našu pravopisnu priču, pano smo ove godine ukrasili teselacijama. Teselacija je postupak koji se još naziva i popločavanje ravnine ili prostora određenim plošnim (prostornim) elementima koji se ponavljaju u nekom redoslijedu pri čemu se elementi ne preklapaju i između tih elemenata nema praznina. Teselacija na zanimljiv način spaja umjetnost i matematiku. Matematički gledano, teselacija predstavlja uzastopno ponavljanje geometrijskih oblika primjenom poznatih preslikvanja ravnine (prostora) translacije, rotacije, osne i centralne simetrije, ukrašeno zadivljujućom beskonačnosti i perspektivom.
Teselacije su zapravo svuda oko nas – strukture košnica, kornjačin oklop, različiti uzorci na koži reptila – sve su to primjeri prirodne teselacije. Ne čudi stoga da je i čovjek, zadivljen ovakvim ispravnim oblicima u prirodi, pokušao uljepšati prostor koji nas okružuje pa danas možemo pronaći teselacije na gradskim trgovima, drevnoj i modernoj arhitekturi, a teselacije su popularne i u računalnoj grafici, kristalografiji, društvenim i računalnim igrama.
Brojni su se umjetnici bavili teselacijama, a jedan od poznatijih je nizozemski umjetnik M. C. Escher koji je cijeli svoj životni rad posvetio strukturama koje ukazuju na beskonačnost, na oku nemoguće simetrije, konstrukcije i perspektive. Na njegovoj službenoj stranici možete pronaći prekrasne primjere teselacija, a koje je Escher crpio iz matematičkih postulata. Jedna od njegovih poznatijih konstrukcija je „Day and night“ – slika koja prikazuje let ptica i ovisno o tome na što nam je usredotočeno vidno polje, vidimo kako bijele ptice lete udesno, odnosno crne ptice ulijevo.
Naše božićne teselacije nisu komplicirane kao Escherove jer je gotovo pa i nemoguće reproducirati njegov veličanstveni rad, no dotakli smo se teme beskonačnosti i simetrija koje su primjerene učenicima osnovnoškolske dobi.
Tako smo izradili dvorac i crkvu od minijaturnih kućica te veliki bor od manjih borova. Pri tome smo koristili metode rotaciju i translaciju, a i ne sluteći, ostvarili smo i osnu simetriju. Razmislite kako!
Matematika je uistinu zadivljujuća i uvijek smo sretni kada možemo izaći iz okvira nastave te pokazati učenicima i nešto drugačije. Tko zna, možda se i među našim učenicima krije nasljednik Escherova rada.
I na kraju ne zaboravimo, važno je biti sretan i znati primijeniti ono što smo učili tijekom cijele godine. Kada nekom čestitamo i blagdan Božića i blagdan Nove godine (1. siječnja), tada u čestitki pišemo velikim slovom:
Sretan Božić i Nova godina!
Želimo li sreću i radost svojom čestitkom izraziti za cijelu iduću godinu, pišemo malim početnim slovom i obično dodajemo redni broj:
Sretna nova 2024.!
Puno sreće, uspjeha i zdravlja u novoj godini!
Učenici i učitelji naše škole stoga svima žele:
Čestit Božić i sretnu Novu godinu
te puno uspjeha i sreće u novoj godini!
Maja Špiranec, prof. i Marina Adašević, prof.