Županijsko natjecanje iz hrvatskoga jezika

Datum objave: 28. ožujka 2025.
Kategorija: Naslovnica

 U našoj školi u četvrtak, 27. ožujka 2025., održano je Županijsko natjecanje iz hrvatskoga jezika na kojem su sudjelovali učenici i učenice iz 25 osnovnih škola Zagrebačke županije. U kategoriji sedmih razreda natjecanju je pristupilo 26 učenika te u kategoriji osmih razreda također 26 učenika. Za natjecanje su ih pripremali njihovi mentori i mentorice kojih je bilo ukupno 36, dok je u povjerenstvima za ispravljanje ispita i proglašenje rezultata radilo 13 profesorica hrvatskoga jezika.

Za nas kao školu domaćina ovo je natjecanje bilo iznimna čast jer smo mogli pokazati kako i sami volimo i njegujemo hrvatski jezik – od odabira glazbenih točaka koje je izveo naš školski zbor, do dramskog nastupa i recitacija kao i same konferanse – cijelo je događanje odisalo pravim hrvatskim duhom i dobrim raspoloženjem, po kakvom smo u Prigorju i poznati, a koje bi s ponosom zasigurno pozdravio i naš stari hrvatski književnik, čije ime nosi naša škola, Ksaver Šandor Đalski.

Na početku, goste smo dočekali ispred škole darovima dobrodošlice koje su posebno osmislili naši učenici s profesorom likovne kulture Jasenkom Dominovićem i učiteljicom Martinom Karajić. Šalice s likom Đalskoga za mentore te čestitke u obliku čokolade, zajedno s darovima izdavačkih kuća, razveselili su naše goste.

Uslijedila je svečana priredba na kojoj je školski zbor pod vodstvom profesorice Marijane Kovač Gornji izveo himnu te vedar i poletan splet hrvatskih narodnih pjesama. Voditelji priredbe bili su Lara Klarić i David Pajur koji su svojim razgovorom i konferansom, koju je pomno osmislila profesorica Diana Brcković, na svoj način pokazali kako vole hrvatski – na šaljiv i zabavan način, jer jezik nam i za to služi.

Nastupali su zatim učenici Dramske skupine Nespeš pod vodstvom profesorice Marine Adašević, koji su izveli igrokaz „Školovanje“ te nas podsjetili zašto ipak svi volimo školu. Svoj su nastup začinili poznatom izrekom „Od kolijevke pa do groba najljepše je đačko doba.“

U raskošnoj prigorskoj narodnoj nošnji svoju je pjesmu Prigorje na kajkavskom narječju govorila Gabriela Fotivec, dok je Fran Grošinić nastupao s pjesmom Fala, profesorice i oduševio prisutne svojom izvedbom na kajkavskom narječju zelinskoga kraja.

Za kraj priredbe, naš ravnatelj Matej Škaro pozdravio je sve goste i uzvanike te dao riječ gradonačelniku Svetog Ivana Zeline Hrvoju Koščecu koji je proglasio natjecanje otvorenim.

Učenici su potom pohitali u učionice na samo pisanje ispita. Za vrijeme ispita mentori su u velikoj zbornici mogli poslušati predavanje poznate socijalne pedagoginje Sonje Jarebice pod naslovom „Briga za mentalno zdravlje“, koje su za ovu prigodu organizirali izdavačka kuća Alfa i njihovi promotori Martina Lisjak i Bojan Rodin. Predavanje je dalo puno tema za razgovor i druženje te ispunilo srca svih prisutnih – upravo kako to samo tople riječi mogu učiniti.

Slijedio je ručak koji su, opet na naš pravi prigorski način, pripremile i poslužile naše vrijedne kuharice i spremačice. Učenici su zatim, okrijepljeni i puni elana, mogli uživati u dvjema radionicama posvećenim najstarijem časopisu za djecu i mlade – Modroj lasti. Radionice su održale urednice iz Školske knjige, Melita Povalec i Jozefina Ćurković uz podršku promotorice Maje Pavlinić.

Članovi povjerenstva ispravljali su ispite te najprije izvjesili privremene, a potom objavili i konačne ljestvice s rezultatima.

Učenicima i mentorima koji su osvojili prva tri mjesta uručene su i posebne nagrade za koje su se svojim doprinosima pobrinuli: Grad Sveti Ivan Zelina, Muzej Sveti Ivan Zelina, Zagrebačka županija te izdavačke kuće Alfa, Fraktura, Profil Klett i Školska knjiga, kojima i ovdje još jednom zahvaljujemo na sponzorstvu i pomoći u organizaciji natjecanja.

Vjerujemo da smo ovim susretom posvećenim hrvatskom jeziku pokazali da nije važno samo učiti i znati hrvatski jezik u školi, već da u svojem jeziku – s ljudima koji ga govore, na kojem maštaju i sanjaju, koji u svakom trenutku osjećaju kao svoj materinski – treba znati i živjeti te uživati u njegovoj različitosti, bogatstvu i ljepoti. Jer, htjeli mi to priznati ili ne, jezik je naša jedina i prava domovina!

Lidija Vešligaj


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content