Izlet za učenike njemačkog jezika – Klagenfurt, Austrija

Datum objave: 13. svibnja 2025.
Kategorija: Naslovnica

Drugu godinu zaredom uspješno smo organizirali izlet za polaznike izborne nastave njemačkog jezika, učenike sedmog i osmog razreda. Ovaj put posjetili smo prijestolnicu austrijske pokrajine Kӓrnten (Koruška) gradić Klagenfurt i njegovu najveću turističku atrakciju Minimundus – svijet minijatura.

Na put autobusom 56 učenika sedmaša i osmaša krenulo je u 6 sati ujutro u pratnji vodiča i četiriju profesorica – Slavice Linski, voditeljice izleta, Dijane Oršulić Vukelić, Ivane Čegec i Lidije Vešligaj.

Vozili smo se do hrvatsko-slovenske granice, zatim napravili pauzu u Sloveniji te slijedeći cestu uz rijeku Dravu došli do prvih austrijskih mjesta, jezera Wӧrthersee i potom do okolice Klagenfurta gdje nam je cilj bio park prepun minijaturnih građevina iz cijelog svijeta – Minimundus.

Na samom ulazu saznali smo da park sadrži više od 160 modela poznatih svjetskih građevina u umanjenom prikazu (1:25). Minimundus je mjesto za istraživanje, zabavu, polaganu šetnju, učenje i uživanje. Na 26 000 kvadratnih metara prekrasno uređenog zelenog parka, povezanih stazama za šetnju raspoređeno je mnoštvo modela zgrada, građevina, vlakova, brodova i mostova iz svih krajeva svijeta. Sve minijature izrađene su prema pravim planovima stvarnih građevina i od izvornih građevinskih materijala poput mramora, vapnenca ili bazalta, i to do u tančine jednako. Uz svaku minijaturnu građevinu nalazi se tablica s opisom i važnim podacima.

Vidjeli smo doista cijeli svijet – od Venecije, Vatikana, Bijele kuće, Eiffelova tornja, Brandenburških vrata, Kineskog zida, Taj Mahala, opere u Sidneyju, Titanica, Kipa slobode, Atomiuma, mosta u Mostaru, do raznoraznih dvoraca, burgova, hramova, čak i austrijske kapelice u kojoj je nastala pjesma „Tiha noć“.

Ima tu i hrvatskih znamenitosti – Markova crkva u Zagrebu i svjetionik Porer kod Pule našli su svoje mjesto među svjetskim atrakcijama.

U parku se može doživjeti lansiranje rakete u svemir, otvaranje Tower Bridgea, poslušati zvuk katedrale u Beču ili hodžino pjevanje iz džamije u Istanbulu, pratiti vlak na parni pogon koji stvarno dimi ili se diviti životinjama u parku, ribicama, patkama, pticama i proljetnicama zasađenim po cijelom parku.

Najveća atrakcija svakako je Riesenrad ili ogromni kotač, vrtuljak s kabinama koji vas podiže u visine kako biste cijeli park pogledali kao panoramu. Doživljaj je neopisiv, neki su vožnju isprobali i nekoliko puta, bez straha.

U zatvorenom dijelu parka nalazi se 4D kino gdje se može pogledati film s doživljajima junaka na Kineskom zidu, a koji zaokuplja sva naša osjetila i ostavlja bez daha.

Nakon obilaska Minimundusa i suvenirnice u kojoj su kupili neke sitnice, služeći se pritom njemačkim koji uče, krenuli smo autobusom do središta Klagenfurta.

Posjetili smo dva glavna trga u gradu, Alter Platz s prekrasnim starim građevinama, te Neuer Platz s poznatom fontanom i zmajem. Prema legendi, Klagenfurt je izgrađen na močvari u kojoj je živio zmaj. Ovaj zmaj je dugo bio heraldički simbol grada. Pažljivo pogledajte fontanu kako biste vidjeli njezin oblik i boju: isklesana je iz jednog bloka škriljevca, kamena upečatljive zelene boje. Nastala je 1593. godine, ali ime kipara još nije utvrđeno. Uz njega je kip Herkula i fontana koja žubori, koji su dodani 1636. godine. Uz Lindwurmovu fontanu, najpoznatiju znamenitost na trgu, nalazi se i spomenik Mariji Tereziji, jednoj od najmoćnijih habsburških vladarica.

Na Neuer Platzu učenici su mogli vidjeti Maibaum – majski stup, koji uz proljetno cvijeće predstavlja prvi veliki vjesnik proljeća. Podizanje majskog stupa u gradu označava početak prekrasnog mjeseca svibnja i najavljuje sve ljepše i toplije vrijeme.

Otišli smo potom i do malog Mandla, kipića uz kojeg je također vezana legenda o nastanku Klagenfurta, te u njegovu fontanu ubacili novčiće za sreću.

Nakon razgleda otišli smo na ručak i potom se uputili autobusom prema Donjoj Zelini. Put je bio ugodan i protekao je u dobrom raspoloženju, a učenici su se vratili kući ispunjeni novim doživljajima i motivacijom na daljnje učenje stranih jezika.

Lidija Vešligaj, prof.

 

 

 

 

Skip to content