Školska godina 2024./2025.

60. obljetnica školstva

RUJAN 2024.

« Srpanj 2024 »

Prvi izlet naših učenika u Austriju pod motom „Učimo njemački!“
Autor: Marina Grugan, 12. 6. 2024.

U utorak 11. lipnja učenici sedmih i osmih razreda koji su izabrali i uče njemački jezik kao izborni predmet išli su na jednodnevni izlet u Austriju u Graz i okolicu. Na put smo krenuli u 7 sati ujutro, uz pratnju profesorica stranih jezika i geografije Slavice Linski, Ive Marjanović, Lidije Vešligaj i Marijane Čolig. Vozeći se kroz Sloveniju, uz usputno zaustavljanje i zanimljive priče našeg vodiča Alda iz agencije Brioni, došli smo najprije u gradić Riegersburg koji je postao svjetski poznato odredište ljubitelja čokolade jer se tamo nalazi tvornica čokolade Zotter. Naravno, najprije smo posjetili tvornicu koja nije obična tvornica jer proizvodi oko 500 vrsta čokolade i to od kakaovca koji sami nabavljaju širom svijeta poštujući načela fair tradea, poštene cijene za pravu kvalitetu, a kakaovac dolazi iz Indije, Madagaskara, Ekvadora i drugih egzotičnih zemalja te ga dovoze ekološki prihvatljivim jedrenjacima. Zotter se zalaže za ekološki održivu proizvodnju, vlasnik Josef Zotter upoznaje osobno svoje proizvođače kakaovca, dobivajući zauzvrat najbolju kvalitetu sirovina od koje se prave različite vrste čokolada. Kad je tako, pa tko bi odolio ovoj čokoladi!

Ušavši u prostore tvornice, najprije smo pozvani pogledati film o proizvodnji čokolade, od sadnje zrna kakaovca do gotovog proizvoda. Film je završio riječima: „Čokolada – jer ne možemo živjeti samo od špinata!“ S nestrpljenjem smo očekivali ulazak u proizvodni krug jer je onda uslijedilo i kušanje. Slatka šetnja sa žličicom za kušanje čokolada – od one s 90% kakaa, do bijele, mliječne, nugat, s lješnjacima, s malinom, s cimetom, vanilijom, čak i sa sirom i mangom – i to u svim oblicima, iz čokoladne fontane, u kuglicama, u komadićima, u napitcima… bila je vrhunac ovog izleta. Nakon dobrih 90 minuta biranja čokoladnih okusa došli smo do trgovine – za cijenu nismo pitali. Ljubazni trgovci rado su nam pokazali što još nude u svojoj bio-trgovini, a imali smo i priliku okušati se svojim znanjem njemačkoga u svakodnevnoj situaciji.

Nakon tvornice čokolade, promatrajući stari burg (utvrdu) Riegersburg, pa vožnjom kroz ljupka austrijska sela, stigli smo u Graz – središte austrijske pokrajine Štajerske. Vodič nas je detaljno upoznao s poviješću kako Austrije tako i Graza, pričao nam od Habsburgovcima te nam najavio što ćemo sve moći vidjeti u gradu, produbljujući znanja iz povijesti i kulture Srednje Europe.

U Grazu smo izašli kod Opere te se prošetali do središta ulicom Herrengasse u kojoj smo razgledali Landhaus (sjedište pokrajinske vlade). Došli smo zatim do središnjeg trga po imenu Hauptplatz (Glavni trg) te posjetili Rathaus (Gradsku vijećnicu) u kojoj stoluje gradonačelnik. Vodič nam je govorio i o središnjem spomeniku Erzherzog-Johann-Brunnen, posvećenom habsburškom vojvodi, kojeg okružuju četiri ženska lika koji predstavljaju četiri austrijske rijeke – Dravu, Muru, Enns i Savinju.

Potom smo otišli do rijeke Mure koja prolazi kroz Graz, a njezina brzina i nabujala količina vode koja je protjecala zbog donedavnih kiša, sve je iznenadila. Na mostu smo mogli vidjeti mnoštvo lokota koje su ostavili zaljubljeni parovi.

Vodič nas je zatim u tri grupe uveo u najnoviju znamenitost Graza, u Kunsthaus (Kuću umjetnosti) koja prezentira djela suvremenih austrijskih likovnih i vizualnih umjetnika. Zgrada u obliku izvanzemaljca, poznata kao Friendly Alien, kao da je sletjela 2003. godine među stare kuće, uz rijeku Muru.

Na rijeci Muri također smo vidjeli Murinsel (Otok na Muri), stakleno-čelični spoj dviju strana rijeke, koji predstavlja pomirenje različitosti za što se Graz kao grad s mnogim doseljenicima i različitim kulturama svesrdno zalaže, spomenimo i da u Grazu živi oko 15 000 Hrvata.

Tu smo pogledali i crkvu Mariahilf te, prešavši na drugu stranu rijeke, došli smo do trga i stepenica koje vode na najpoznatiji simbol Graza – Schlossberg, brežuljak na kojem se nalazi utvrđeni stari sat visok 28 metara, poznat kao Uhrturm. Sat iz 16. stoljeća ima sat u promjeru veći od 5 metara kako bi se dobro vidio, a značajno je zapamtiti da na njemu velika kazaljka pokazuje sate, a mala minute. S tog brežuljka i prekrasnog parka koji okružuje Uhrturm može se promatrati cijeli grad Graz, što je bilo važno u prošlosti i radi zaštite od požara i u ratnim vremenima.

Spustili smo se zatim uličicama starog dijela grada do središnjeg trga i nastavili, uz razgled poznatih renesansnih građevina, sve do Jakominiplatza. Usput smo zamijetili zelene tramvaje, poznate trgovine, a mogli smo pojesti sendvič, hamburger ili kušati odličan sladoled.

U 17.30 vratili smo se u autobus i putovali opet kroz Sloveniju, uz usputno zaustavljanje, do Donje Zeline došavši u večernjim satima. Putovanje je bilo ugodno, a premda već umorni, učenici su sa zadovoljstvom prepričavali doživljaje.

fotogalerija

Vjerujemo da će ovaj prvi posjet Austriji kao zemlji njemačkog govornog područja potaknuti učenike da i dalje ustraju u učenju njemačkoga, a oni koji ga tek trebaju odabrati za svoj izborni predmet imat će dobar razlog da to i učine. Naime, ovakve izlete, zahvaljujući ovom predivnom iskustvu i motivaciji za učenje koju učenici njime dobivaju, te kao europski projekt škole namjeravamo nastaviti i idućim školskim godinama.

Voditeljice izleta:

Slavica Linski, prof. njemačkoga i mađarskog jezika

Iva Marjanović, prof. engleskoga jezika

Lidija Vešligaj, prof. hrvatskog i njemačkog jezika

Marijana Čolig, prof. geografije