NASTAVA NA DALJINU - 1. TJEDAN - od 16. - 20. ožujka 2020.
Autor: Lidija Smrndić, 14. 3. 2020.

Od ponedjeljka nema nastave u hrvatskim školama i na fakultetima već se prelazi na sustav poučavanja na daljinu. Cilj je do srijede uspostaviti funkcionalan sustav učenja na daljinu za sve učenike.

Sve škole u ponedjeljak do 12 sati imaju rok za uspostavu komunikacijskih kanala. U ponedjeljak razrednici trebaju testirati virtualne razrede, u utorak predmetni nastavnici testiraju virtualne razrede, a od srijede počinje nastava u virtualnom razredu za sve škole.

Svi učenici će već od ponedjeljka pratiti nastavu putem HRT 3 (razredna nastava) i Sportske TV (svi ostali učenici).

Svi dani od ponedjeljka se računaju kao nastavni dani i upisuju se u e-Dnevnik.

Komunikacija će se odvijati kroz virtualne učionice, WhatsApp grupe i mailovima.

Učenici trebaju izvršavati aktivnosti u virtualnim učionicama. Bilo kada u tijeku dana je prihvatljivo da učenici odrade svoje obaveze. Učitelji trebaju pratiti aktivnosti učenika, davati im zadatke, poticati ih na rad i okupljati u virtualne učionice.

MZO će isporučivati osnovni raspored sati za cijelu Hrvatsku za sve nastavnike koji nemaju spremna online predavanja.

Ako nastavnik ima gotova svoja predavanja, njegovi učenici ne moraju pratiti sadržaj koji je isporučio MZO, nego predmetni nastavnik u virtualnom razredu isporučuje sadržaj i aktivnosti, ali tada to mora biti jasno istaknuto na mrežnim stranicama škole.

Tijekom nadolazeća dva tjedna nema ocjenjivanja (vrednovanja ishoda učenja).

Učenici se trebaju primjereno  ponašati u virtualnom okruženju, što znači da vrijede slična pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici. Što znači da učenici za neprimjerene oblike mogu snositi posljedice.

1. do 4.    razred

RH (bez Istarske)

Učenici koji su u školi

Učenici

Pratiti Školu na Trećem od ponedjeljka.

U školi se neće odvijati nastava, a Školu na Trećem će pratiti u školi    ako je njihov termin dok su u školi na rasporedu, inače od kuće.

Učitelji

Obavijestiti roditelje ranije (nedjelja) kada je termin prikazivanja za njihov razred.

Od srijede roditeljima slati materijale za vježbanje.

Ako je termin za prikazivanje Škole na Trećem tijekom boravka u školi osigurati da djeca gledaju, inače aktivnosti kao u produženom boravku.

Roditelji

Samo roditelji koji nemaju mogućnost ostaviti dijete pod nadzorom doma, ostavljaju dijete u školi (slično kao kod štrajka).

5. do 8.   razred

RH (bez Istarske)

Učenici

U ponedjeljak gledaju nastavu na Sportskoj televiziji i testiraju virtualni razred s razrednikom.

U utorak gledaju nastavu na SPTV i testiraju virtualni razred s razrednikom i predmetnim nastavnicima, idu u virtualni razred  i slijede upute razrednika i predmetnih nastavnika.

Učitelji

U ponedjeljak razrednici testiraju virtualnu učionicu s učenicima, u utorak i predmetni nastavnici.

Od srijede razrednici daju u virtualnim razredima učenicima raspored i obavijesti, predmetni nastavnici daju aktivnosti i zadatke.

Roditelji

Ako učenik nije bio aktivan cijeli dan u virtualnom razredu, roditelj izostanak treba opravdati razredniku.

Raspored prikazivanja Škole na Trećem HRT 3

razred

termin

1. razred OŠ

8 – 10 h

2. razred OŠ

10 – 12.30 h

3. razred OŠ

13 – 16 h

4. razred OŠ

16 – 19 h

Raspored prikazivanja Sportska televizija (SPTV)

razred

termin

predmeti

5. razred OŠ

8 – 9.30 h

MAT, HRV, PRI, ENG, NJEM

6. razred OŠ

9.30. – 10.45. h

POV, MAT, PRI, ENG, NJEM

7. razred OŠ

10.45 – 11.50 h

MAT, HRV, BIO, GEO

8. razred OŠ

11.50 – 12.45 h

HRV, MAT, BIO, ENG, NJEM

Na mrežnim stranicama škole će se objavljivati sve informacije s odgovarajućim rasporedom i poveznicama (linkovima) na virtualne učionice.

S ciljem zaštite zdravlja djece, od ponedjeljka 16. ožujka 2020. godine obustavljaju se sve aktivnosti vezane uz upis djece u I. razred osnovne škole.

"Neće biti lako, i nikome u svijetu nije, ali uspjet ćemo ako svatko radi svoj posao odgovorno i najbolje što može, ali i ako ima jasnu viziju da „nije otok“ i da o njemu ovise drugi ljudi."

O detaljima vezanim uz virtualne učionice, kao i načinu na koji će se provoditi nastava na daljinu svi roditelji bit će tijekom ponedjeljka obaviješteni od strane razrednika.

Sretno nam svima i čuvajte sebe i druge!

ravnateljica:

Lidija Smrndić, mag.prim.educ.