Međunarodni dan obitelji: "Stavite obitelj na prvo mjesto!"
Autor: Marina Ivčin, 19. 5. 2012.

Želeći istaknuti važnost obitelji za život svakog čovjeka Ujedinjeni narodi su svojom rezolucijom 1993. godine, proglasili  15. svibanj Međunarodnim danom obitelji. Dan obitelji u svijetu je prvi put obilježen 1994. godine pod sloganom "Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece".

Povodom Međunarodnog dana obitelji učenici 3. a razreda razmišljali su i pisali sastavke o svojim obiteljima, o svojim dragim i bliskim osobama. Njihove sastavke možete pročitati u nastavku.

Dakle, od 1994. godine Ujedinjeni narodi neprekidno obilježavaju Međunarodni dan obitelji. U obitelji -  članovi su vezani ljubavlju, oni pomažu jedni drugima da ispune sve svoje fizičke i emocionalne potrebe.

Naravno, ni jedna obitelj nije savršena, ali obitelj koja se drži zajedno  može pomoći svakom svojem članu da se osjeti ispunjenim, boljim, zadovoljnijim i sretnijim. Svatko od nas može dati svoj doprinos svojim vlastitim postupcima.

Nažalost, svakodnevni životni problemi utječu na raspoloženje cijele obitelji i njezino nošenje sa stresom. Ekonomska kriza, nedostatak novca, neriješena osnovna egzistencijalna pitanja, nezaposlenost i nesigurnost radnoga mjesta, prekovremeni rad, stres. Sve su to problemi suvremene obitelji.

Usprkos tome, potrebno je pokušati očuvati toplinu, zajedništvo i ljubav među svim članovima svoje obitelji, jer bez nje bili bi izgubljeni, osamljeni, tužni.

Obitelj je temelj iz kojeg kao djeca idemo u svijet i u koji bi se trebali uvijek radosni vraćati, "JER OBITELJ JE UVIJEK NA PRVOM MJESTU".

Izvor: Obiteljski centar Varaždinske županije.

Sastavci naših učenika:

Moja obitelj

Moja obitelj nije baš velika. Ima četiri člana: mama, tata, brat i ja.

Tata je najglavniji. On je ćelav i ima plave oči. Prilično je visok. Jako dobro zna baratati računalom. Tu je i mama, stroga, no kad mi je loše i kad mi je muka ona je uvijek tu i tješi me. Mama ima zelene oči i crnosmeđu kosu. Moj brat je pravi mali vrag. Ima smeđu kosu i plave oči. Ne voli učiti matematiku. I na kraju sam tu i ja, najstarije dijete. Imam plavozelene oči i plavu kosu. Volim provoditi vrijeme sa svojom obitelji. Najviše od svega želim da imamo više vremana jedni za druge.

Ja jako volim svoju obitelj!

M. F.

Moja obitelj

Moju obitelj čine mama, tata, sestra i dva brata.

Moj tata je najstariji, ima sijedu kosu i malo je debeo. On voli raditi i glasno pričati. Moja mama najviše voli kada smo svi sretni i kada ju slušamo. Izvrsna je kuharica pa mi često kuha omiljena jela. Pomaže mi oko zadaće. Brat Goran jako voli spavati  i naređivati. Uvijek mu moram nešto donositi. On je vodoinstalater i voli svoj posao. Brat Filip živi i radi u Njemačkoj. On voli igrati igrice. Moja sestra Matea više od svega voli svoga Leona. Voli se s njim igrati.

A ja sam najmlađi i moram ih sve slušati!

M. F.

Moja obitelj

Ja imam veliku obitelj. Ima nas devetero.

Tata je jak, krupan i glava obitelji. On radi najteže poslove u kući. Mama je domaćica i ona obavlja kućanske poslove. Ona je draga i marljiva. Kada imam problema uvijek mi pomogne razgovorom. Moje sestre i  ja pomažemo mami i tati kad god je potrebno. Sestre su dobre i vole se sa mnom igrati. Vole me i  uvijek mi pomažu kao i ja njima. Ponekad se posvađamo, ali se i brzo pomirimo. Moj brat je najmlađi u mojoj obitelji. On je velika maza i jako ga volimo. On je dobar, zabavan i nespretan.

Volim svoju obitelj jer se osjećam voljeno i zaštićeno.

D. J.

Moja obitelj

Moja obitelj je velika: mama, tata, moja četiri brata i ja.

Ja sam četvrto dijete po redu pa mi je zato ime Petar Krešimir kao i velikom hrvatskom kralju. Ime mog tate je Danijel kao i mom najmlađem bratu. Mama se zove Jasmina, a srednji brat je Tomislav. Moja najstarija dva brata zovu se Domagoj i Josip i idu u srednju školu. U obitelji se volimo i poštujemo i pomažemo jedni drugima. Kad je mama na poslu ili je jako umorna zbog posla je se brinem o najmlađem bratu i pomažem mu pisati zadaću. Domagoj je zadužen za košnju travnjaka iza kuće, a svi zajedno ponekad očistimo kuću. Jedino mama i ja peremo suđe. Da smo uvijek čisti i uredni brine se mama. Moj tata je zidar i cijelu kuću je sagradio sam. On jako fino i kuha.

Ja volim svoju obitelj i svoj dom jer se osjećam sigurno i voljeno.

P. K. M.

Moja obitelj

Moju obitelj čine: tata, mama, sestra i ja.

Tata je najstariji, najveći i najstroži član. Ima kratku smeđu kosu i zelene oči. Mama se pravi da je stroga, ali je zapravo blaga i nježna. Njena kosa i oči su smeđe boje. Sestra ima dugu plavu kosu i smeđe oči. Malo se pravi važna jer je starija od mene pa misli i da je uvijek u pravu. Ali dobra je ona sestra. Pomaže mi oko zadaće i ona uvijek pospremi sobu. Ja sam najmanji i najmlađi član. Još sam malo zaigran, ali me svi puno vole. Mamine obaveze su kućanski poslovi, a tata je glavni za radove vani. Sestra i ja im pomažemo. Ponekad se i posvađamo, ali to su male obiteljske svađe nakon kojih se još više volimo.

Ja volim svoju obitelj baš takvu kakva je i ne bih je nikada mijenjao.

M. S.

Moja obitelj

Moju obitelj čine baka, tata, mama i ja.

Baka je najstarija. Ima smeđu kosu i smeđe oči. Srednjeg je stasa. Tata ima smeđu kosu i oči kao i baka. Visokog je stasa. Mama ima plavu kosu i plave oči. Srednjeg je stasa. Baka je dobra i nježna i jako voli prirodu. Tata puno radi, ali uvijek ima vremena za mene. Moja mama voli kuhati i lijepo se oblačiti. Prema meni je puna pažnje. Svi si međusobno pomažemo, nježni smo i puni ljubavi jedni prema drugima.

Moja je obitelj najbolja!

D. B.

Pripremila: LIDIJA SMRNDIĆ, dipl. učiteljica