Uzbudljiva avantura na otoku Cresu
Autor: Marina Ivčin, 27. 5. 2014.

Svi su jedva čekali taj dan. Kada je došao četvrtak, 22.5.2014., dan izleta, svi su bili uzbuđeni.

Klik za više fotografija.

Pred školom nas je dočekao autobus na kat. Kofere smo stavili u spremnik autobusa, a ruksake smo ponijeli sa sobom. Ispratile su nas rasplakane mame. Moja mama se, naprotiv, smijala jer sam je ja nasmijavala kroz prozor. Prva postaja nam je bila u restoranu Marche gdje smo pojeli sendviče i krenuli na put. Odjednom su se ispred nas stvorile planine, gore, borovi i razne životinje, pa smo odmah zaključili da se nalazimo u Gorskom kotaru. Došli smo do gradića Fužine gdje smo obišli špilju Vrelo uz voditeljicu koja nam je pokazala njene zanimljivosti. Poslije smo krenuli prema...

...otoku Krku i napokon ugledali more. Tamo smo trajektom plovili do otoka Cresa. Ploveći, more nam se činilo poput nebeskog plavetnila. Stigli smo na otok Cres i smjestili se u Hotel Kimen. Hotel je bio prekrasan, okružen borovima. Do večere nam je ostalo još i vremena za kupanje. Kasnije smo otišli u obilazak grada Cresa. Tamo smo vidjeli gradska vrata, stup sramote i razne brodiće. Nakon šetnje rivom otišli smo u hotel na spavanje. Drugi dan otišli smo na otok Lošinj autobusom, jer su otok Cres i Lošinj povezani lijepim mostićem. Naš vodič Nino rekao nam je da je Mali Lošinj najljepši gradić od svih otočkih gradova. Pošli smo autobusom i prema Velom Lošinju, poznatom po Centru za dupine. Tamo smo imali predavanje o tim divnim i pametnim životinjama. U Centru za dupine smo vidjeli i ogromnu prepariranu kornjaču. Vratili smo se na Cres i stigli se još i okupati. Bila bi prava šteta na iskoristiti tako savršeno i toplo vrijeme koje nas je cijelim putem pratilo. Posljednji dan otišli smo, pri povratku, na otok Krk. Tamo smo obišli crkvicu Sv. Lucije gdje je pronađena Baščanska ploča. Za kraj smo se još jednom stigli okupati. Pojeli smo sladoled i zaputili se kući.

Na putu smo pjevali i veselili se jer je svagdje lijepo, ali kod kuće je ipak najljepše. Sretno smo se vratili doma ponosni, zadovoljni i radosni. A o malim večernjim plesnim zabavama dugo će se još šuškati po školskim hodnicima.

Larisa Čoh, 4.a

Doživljaji sa izleta na otok Cres

Dana 22.5. krenuli smo na mali maturalac. Jedva sam čekao taj dan i napokon sam ga dočekao. Polazak je bio ispred škole u dogovoreno vrijeme, a nakon toga vožnja autocestom do predivnog goranskog gradića Fužine. Obišli smo špilju Vrelo sa stručnim vodstvom, a ta mi se špilja svidjela jer je imala mnogo visećih siga i smiješnih čovječuljaka i kipova koje je voda napravila.

Putovanje smo nastavili preko otoka Krka, te smo prešli trajektom na otok Cres što mi se svidjelo jer nikad prije nisam putovao trajektom. Došli smo u grad Cres gdje smo se smjestili u Hotel Kimen. Nakon kraćeg odmora otišli smo na kupanje, a kasnije i u obilazak grada gdje smo vidjeli: gradska vrata, Crkvu sv. Izidora, stup sramote i franjevački samostan. Imali smo slobodno vrijeme za šetnju i odmor i vratili se u hotel, imali zabavu po sobama i na kraju noćenje.

Na početku drugog dana imali smo doručak i nakon njega pošli smo prema gradiću Osoru koji dijeli otoke Cres i Lošinj malim pomičnim mostom. Imali smo kraći obilazak mjesta poznatog po glazbenom festivalu Osorske večeri, te smo nastavili prema Malom Lošinju, središtu otoka Lošinja. Nakon šetnje gradom i upoznavanja s gradskim znamenitostima pošli smo za Veli Lošinj, gradić poznat po lječilištu za alergije i zelenoj oazi usred Jadrana. Posjetili smo Centar za dupine, gdje smo imali stručno predavanje o moru i životu dobrih dupina. Imali smo ručak u restoranu na rivi u Velom Lošinju. Vratili smo se u Cres. Imali smo slobodno poslijepodne za kupanje.

Treći dan nakon doručka pošli smo prema otoku Krku. Otišli smo u Bašku gdje smo posjetili Crkvu sv. Lucije u Jurandvoru gdje je pronađena Baščanska ploča, prvi pisani spomenik na glagoljici. Otišli smo na ručak u restoran u Baškoj te smo imali slobodno vrijeme za kupanje. Pošli smo prema Donjoj Zelini u koju smo stigli oko 21 sat. Na putovanju mi se najviše svidjelo kupanje i Hotel Kimen u kojem smo bili smješteni.

David Knežević 4.b