Autor: Marina Ivčin, 4. 6. 2016.

U četvrtak, 2. lipnja 2016., proslavili smo Dan škole. Tog dana nije bilo nastave, niti tipične priredbe u školskom holu. Sve su učionice bile puste. Pitate se kamo smo nestali? Pješice smo se svi, mali i veliki, mladi i stari, zaputili na Kladešćicu u Svetom Ivanu Zelini. Laganim tempom pješačili smo i uživali u zelenilu šume, svježem zraku te zajedničkom druženju. Pri dolasku do planinarske kuće na vrhu počela je svečana dodjela priznanja najuspješnijim učenicima naše škole, a sve uz pratnju školskog zbora i plesne grupe. Uslijedio je zajednički ručak te slobodno vrijeme za frizbi, nogomet, badminton, kartanje ili jednostavno uživanje na dekicama u debeloj hladovini. Kako je dan odmicao, bilo je vrijeme da se vratimo svojim kućama i pripremimo za nastavu sutradan. No, nisu se svi vratili u podnožje. Oni najbolji učenici zadržali su se kod planinarske kuće te naučili postaviti šator i zapaliti logorsku vatru, a onda su krenuli i na zaslužen san. I dok smo se svi mi u petak, 3. lipnja, znojili u školskim klupama, oni su uživali u još jednom slobodnom danu ispunjenom druženjem i zabavom u prirodi.

Marina Ivčin

fotogalerija

Izviđački program osmislio je tim voditelja i mentora Odreda izviđača N. B. Đebo iz Zagreba na čelu sa svojim starješinom Hrvojem Petrićem. U tome su im pomogli kolege iz OI Savski Gaj i OI Plamen, također iz Zagreba. Ideja Dana izvrsnosti bila je izabrane izvrsne učenike nagraditi dvodnevnim boravkom u prirodi te pritom upoznati izviđački program, odnosno jedan mali dio života izviđača u prirodi.

Izviđački programski sadržaji zasnovani su na ideji osnivača skautskog pokreta sir Roberta Badena Powella te usmjereni odgoju i svestranom razvoju duha i tijela mlade osobe. To se postiže boravkom skupine u prirodi, poznavanjem i očuvanjem prirode te stjecanjem za to potrebnih znanja i vještina. Uz to, program nastoji odgovoriti na izazove koje pred djecu i mlade donosi suvremeno društvo.

Naši učenici odlično su prihvatili ovu ideju. Bili su jako vrijedni i sve su izviđačke zadatke savjesno odradili. Nadamo se da će toga biti još jer nam u našem suvremenom svijetu nedostaje ovakvih aktivnosti.

Ravnateljica Branka Dananić zahvaljuje, u svoje ime te u ime učitelja i učenika naše škole, svima koji su omogućili da se ovakvo prekrasno druženje u prirodi ostvari:

• Odredu izviđača N. B. Đebo i njihovom voditelju Hrvoju Petriću
  • gospodinu Josipu Majcugu i gospodinu Tomislavu Ivkoviću što su nam dopustili korištenje planinarske kuće na Kladeščici
  • studentima volonterima koji su animirali učenike
  • regionalnom portalu Prigorje.hr
  • fotostudiju Videomix

Veselimo se što smo svojim učenicima pružili nesvakidašnji doživljaj te ih usmjerili ka svestranom razvoju, očuvanju prirode te stjecanju novih znanja i vještina.

Matea Petrić, prof. glazbene kulture