Školski projekt zaKAJ - AKTIVNO!!!

travanj  2021.

« Travanj 2021 »

Duhovni kutak (uređuje vjeroučiteljica Ana Banić)
Stota godišnjica rođenja svetog i velikog pape Ivana Pavla II.
Autor: Marina Grugan, 18. 5. 2020.

Stota godišnjica rođenja svetog i velikog pape Ivana Pavla II.: "Ne bojte se! Otvorite širom vrata za Krista!"

(Wadowice, 18. svibnja 1920. – Vatikan, 2. travnja 2005.)

U 26 godina svoga pontifikata, posjetio je 130 država. Proputovao je 1,2 milijuna kilometara. Obišao je zemaljsku kuglu oko 30 puta. Posjetio je oko 850 gradova. Prvi je papa, koji je posjetio gradove Azije, Afrike i Južne Amerike.

Papa se tijekom cijelog pontifikata zalagao za mir.

Zagovarao je pravo svakoga naroda, na svoju državu, samostalnost i suverenost.

Osmislio je sintagmu “kultura života” na svom putovanju u SAD 1993. godine.

Pri tome je izjavio: “Kultura života znači poštivanje prirode i zaštita Božjeg djela stvaranja. Na poseban način, znači poštivanje ljudskog života od prvog trenutka začeća do prirodne smrti.”

Promicao je međureligijski dijalog i mir.

Zalagao se za jedinstvo kršćana.

Pokazao je otvorenost prema drugim vjerskim zajednicama.

Prvi je papa, koji je ušao u džamiju i sinagogu.

Bio je svojevrsna medijska zvijezda. Imao je svoj vlastiti slavenski gard gdje god se pojavio.

Bio je prvi papa koji je često putovao u pastoralne posjete različitim zemljama i gradovima.

Njegova jednostavnost, pristupačnost plijenila je pažnju mnogih naroda univerzalne Crkve, ali i onih druge vjere i ateista.

Istovremeno spontan, ali vrlo jasan i duboko duhovan u svojim nastupima.

Bio je pjesnik i pisac. U našim crkvama diljem Hrvatske pjeva se sa posebnim pijetetom pjesna „ Krist stade jednom na žalu“ čiji autor je veliki papa Ivan Pavao II.

Svima nama će u sjećanju još dugo ostati papa koji je odlazio na odmor: šetao, molio, skijao i susretao se sa sasvim običnim ljudima.

Znao je čitati „znakove vremena“, praštati, ulaziti u problematiku vjerničkog praktičnog života.

Oprostio je atentatoru njegov pokušaj atentata. Susreo se sa atentatorom u zatvoru i sa njim razgovarao. To može samo čovjek velike duhovnosti, svetac.

Molio je oprost za strahote učinjene u ime Katoličke Crkve, oprost zbog ponašanja Crkve prema ženama, od lova na vještice do njihove podčinjenosti.

Službeno je rehabilitirao Galileja Galileja, kojeg je Crkva osudila, zbog teorije heliocentričnog sustava.

Ispričao se i protiv zločina nad domorocima, te Židovima.

U Auschwitzu je kleknuo, molio njima u spomen.

Borio se protiv antisemitizma.

Prvi je papa koji je posjetio sinagogu. To je bilo u Rimu 1986. godine.

Za vrijeme posjeta Siriji, postao je prvi papa, koji je boravio u džamiji.

Propovijedao je i u jednoj evangeličkoj crkvi. Vrijeme u kojem živimo vapi za beskompromisnim ljudima u crkvenoj hijerarhiji.

Za ljudima koji će jasno i glasno štititi dostojanstvo čovjeka, žene, braka, obitelji, suverenost naroda. Koji će propovijedati jasnoću evanđeoskog duha.

TO JE BIO Karol Józef Wojtyła,  voljeli su ga državnici svih mogućih boja, voljeli su ga i novinari, voljeli su ga židovski učitelji, hodže i ateisti.

Bio je Veliki Čovjek!

UČINIO JE OVAJ SVIJET BOLJIM, BAR NA TRENUTAK.