Školska godina 2024./2025.

Petak: 8 - 14 h

Maja Dorić, knjižničarka

EKOLOŠKE TEME
Autor: Ivana Tuđan, 6. 5. 2019.

Priča Nevenke Videk „PISMO IZ ZELENGRADA“

U Zelengradu je zelena šuma. Tu su šumske životinje, sunce sja i raste cvijeće. Jednog dana iz grada dovezu smeće. Otada potok mutan teče. Životinje se pitaju tko će potok očistiti. On je srce Zelengrada. Šumsko vijeće dogovori da smeće vrate u grad. Nakon toga potok opet bistar teče u čiste riječne vode pa u more.

Gabriel Tišinić, 1.a

Dječji roman „Eko Eko“

Djevojčica Vesna igra se s blizancima Tokijem i Vokijem, Krckom te bratom Mljackom u olupini automobila Opel. Stanuju u predgrađu grada, na Hrčkovom brdu. Tu je zagađena priroda jer ima puno smeća. U potoku nema riba, a Vesni je ostala samo vjeverica Perjanica. Dok beru gljive, susreću vanzemaljca Eka Eka kod Anine pećine. On dolazi s planeta Bon, a prijatelje i sestru Eku zarobili su neprijatelji Zmazi. Djeca lete u Ekovoj raketi na planet Bon gdje oslobode zarobljenike Bonce i zarobe Smeća koji je na strani Zmaza. Pomoću robota žderija s Bona djeca po povratku na Zemlju oćiste svoj planet od smeća.  Roman je poučan jer nas poučava da čuvamo svoj planet Zemlju od oneišćenja.

Filip Pereglin, 4.b

Ekološke poruke

Čuvaj planet Zemlju!

Nemoj ga zagađivati!

Ne bacaj otpatke u prirodu!

Čuvaj šumu!

Ne zagadi potočić!

Maja Matkan, 4.c

Zemlji                                                                            Čuvajmo prirodu

Zemljo, budi čista,                                                   Ne bacajte otpatke u prirodu,

Zdrava, sunčana i lijepa.                                        To škodi našem zdravlju.

Kisele kiše mogu ugroziti šume,                             Ne zagađujte vodu u potoku

Opasne su po svako biće na Zemlji.                       Da ribice u njemu plivaju.

Kiara Sumpor, 4.b                                                              Petra Vujić, 3.b

Ekološko pismo

Od mulja do života u moru.

Od smeća do cvijeća na kopnu.

Jedan kos više nije bos.

Od smeća mu cipele izradio vjetar.

Pomozimo Zemljici, dragoj planetici!

Lijep život darujmo našoj prijateljici.

Julija Dužaić, 4.b

ZNANSTVENO FANTASTIČNA TEMA

Za Sferin literarni natječaj 2019. godine učenica 4.razreda napisala je literarni rad fantastičnog sadržaja.

Kroz Jadransku pustinju

Gotovo je. More se povuklo. Hrvatska bez Jadranskog mora više nije ista zemlja.  Ostalo je tek kamenje i  koraljni grebeni. Kiša nikako da padne. Nastala je pustinja. Ribe su ostale zakopane u silnom pijesku. Jedino su dječak Janko i njegov stariji brat Adrian odlučili istražiti pustinju. Putem su veselo pjevali:

„More pješčana pustinja je,

Hajdemo odmah istražiti je.“

Dok su vadili pijesak, pronašli su novi usisavač mora. Pokušali su ga izvući van, ali nisu uspjeli. Srećom, tamo je slučajno prolazio jak i dobar čovjek koji im je pomogao. Usisavač su predali kustosu muzeja grada Zadra. Postali su heroji pustinje.

Julija Dužaić, 4.b