Literarni kutić
Jesen u 3.c razredu
Autor: Marina Ivčin, 16. 10. 2013.

MAJKA JESEN

Stigla nam je jesen, a s njome i Majka jesen.

Majka jesen stvorila nam je jesenske plodove, biljke i jesensko vrijeme. Ona čuva jesen i jako voli kišu. Ima krunu od lišća, kosu od suhe trave , naušnice od oraha, haljinu od kore kukuruza i cipelice od oraha.

Majka jesen je jako dobrodušna i voli pomagati ljudima.

Marija Prusac, 3.c

GOSPODARICA JESENI

Jednog dana, nakon dolaska jeseni, stigla je i Gospodarica jeseni. Na sebi je imala haljinu od lišća i medvjeđe vune. Bila je jako mokra.

Voljela je životinje, ptice, kišu i lagani povjetarac. Posebno je voljela jesen. Imala je dva brata oraha, koji su se zvali Snješko i Tvrtko, te malenu seku šljivu Tinku. Gospodarica jeseni imala je smeđe oči i glavu boje kiše. Na nogama je imala smeđe drvene cipele. Slično kao Gospodarica jeseni bila je obučena i mala šljiva Tinka.

Kada je završila jesen, prestala je vladavina Gospodarice jeseni. Nju je naslijedila Gospodarica zime koja jezapočela svoju dugu i hladnu vladavinu.

Luka Pereglin, 3.c

GOSPODAR JESENI

Stigla je jesen. Lišće je požutjelo i pada s drveća. Gospodar ljeta je otišao i stigao je njegov brat Gospodar jeseni. Dani više nisu sunčani.

Gospodar jeseni je stvorio kišu, suho lišće, zrele jabuke i ukusno grožđe. On je dobar i nikad se ne ljuti. Nosi šešir od suhe trave, hlače od žutog lišća, cipele od kore drveta i veliki kaput od mahovine. On jako voli donositi vjetar i kišu. To su njegovi najbolji prijatelji.

Kada prođe jesen stiže zima i Gospodar jeseni oblači svoju pidžamu, te odlazi na spavanje.

Filip Sambol, 3.c

MAJKA JESENSKOG LIŠĆA

Majka jesenskog lišća donijela nam je jesen, a sa njome i puno plodova i šarenog lišća.

Majka jesenskog lišća obožava lišće. Ona čuva jesen svojim čarobnim moćima. Majka jesenskog lišća boji lišće u svoje najdraže boje; žutu, crvenu i smeđu. Njezina kosa je čokoladno smeđe boje, svilena i mekana. Glava joj je okrugla kao pun mjesec. Oči su joj crne kao crna noć. Nos joj je tanak kao igla. Usta su joj svilena i crvena kao ruža. Lice joj je pokriveno sjajnom kožom. Na glavi joj je šešir napravljen od orahove korice. Haljina joj je napravljena od suhog lišća. Na vratu ima lančić napravljen od grančica, a na ušima joj vise naušnice od lišća. Na nogama ima cipele na visoku petu od vazdazelenih iglica. Njezina krauna napravljena je od suhe trave.

Majka jesenskog lišća uživa u jeseni jer je okružena svojim omiljenim bojama.

Ana Prusac, 3.c

ČUVARI ŠUME

Jednom davno u kišovitoj jeseni živjele su životinje čiji je posao bio čuvati šumu.

Među tim životinjama bio je jedan jež, jedna lisica, jedan vuk, medvjed, srna, jelen, mali mravi i puno ptica koje su čuvale šumu iz zraka. Jednog dana dok su čuvali šumu, lisica reče: ''Dosta mi je ove kiše, grmljavine i munja koje napadaju naša drveća i rijeke.'' Svi su se složili s lisicom. Jež je dodao: ''Mogli bi napraviti nešto čime bi usmjerili oluju na sjever, jer ova oluja dolazi sa zapada i uništava našu jesen i našu šumu.'' Javila se i srna: ''Mislim da bi bilo bolje i lakše za nas da ovu oluju usmjerimo prema istoku, a ne prema sjeveru.''  Svi su se zamislili i nakraju složili sa ježom. Nakon dugog razmišljanja, jež je sjetio kako će ostvariti svoj plan. Pozvao je sve životinje, rekao im svoju ideju i oni su marljivo počeli raditi. Napravili su šipku na planini i usmjerili je prema sjeveru. Srna je i dalje bila uvjerena da su oluju trebali usmjeriti prema istoku, pa joj je jež rekao: ''Na istoku ima puno ljudi koji mogu biti ozlijeđeni.'' Tada je srna odustala od svoje zamisli.

Tako su životinje, čuvari šume, spasili i šumu i jesen.

Robert Sigurin, 3.c

KRALJICA JESENI

Stigla je jesen. Hoćete li biti samnom u ovoj priči? Idemo je poslušat.

Jesen je. Šuma je prekrivena lišćem. Djeca bacaju lišće. Životinje skupljaju plodove za zimu. No tko je sve te promjene u prirodi učinio? Mislim da znam. To je učinila Kraljica jeseni. Pa kakva je ona? Kraljica jeseni je hladna. Ona ima smeđu kosu, zelene oči i crvene usne. Glava joj je okrugla, a na glavi ima kapu od žutog lišća. Ugodno je popunjena. Ima haljinu od smeđeg lišća, a naušnice od lješnjaka. Kraljica jeseni ima tanke noge. Cipele su joj napravljene od debelih oraha. Kraljica jeseni je brza i voli izazivati djecu. Ona nam daje mnogo voća.

Eto, upoznali smo Kraljicu jeseni.

Antonija Perić, 3.c