Literarni kutić
Jesen u zraku
Autor: Marina Ivčin, 7. 11. 2012.

JESEN JE U ZRAKU

Maglovita jutra ispraćaju laste.

Sokom slasnih jabuka mravi se slaste.

Drveće polako žuto lišće gubi,

Cvijet tiho vene, a klobuk gljive izviri.

Jesenski vjetar na violini o jeseni huji,

Sove će na svojoj fruli zasvirati.

Vjekoslav Fučkan, 5.a

TIHI ŠAPAT JESENI

Kiša nam se javlja,

Puna je zdravlja.

I vjetar nas gura,

Jaka je bura.

Oblaci nas gledaju,

Sunce nam ne daju.

Noći su duže,

Uvele su ruže.

Mihaela Kršak, 8.c

JESENSKA MAGLA

Jednom sam pitao djeda što je to tmurno i sivo što je sišlo s neba. Objasnio mi je da je to oblak vrlo sitnih kapljica vode ili laganih ledenih kristala koji lebde u zraku kao magla.

Često se u jutro kad idem u školu nad moje selo spusti gusta magla pa ga prekrije kao paučinasta koprena. Hodajući putem osjetim vlagu u zraku i postane mi hladno. Kako magla smanjuje vidljivost, moj pogled ne dopire daleko i sve izgleda jesenski tajnovito. Ubrzo stignem na autobusnu postaju gdje stane školski autobus kojim svakodnevno s ostalim učenicima naše škole iz okolnih mjesta blizu Donje Zeline putujem u školu. Vozač polako vozi zbog manje preglednosti na cesti dok mi prepričavamo školske događaje, pričamo o gradivu pojedinih predmeta ili o zadaći iz matematike koju smo morali napisati za taj dan pa provjeravamo točnost riješenih zadataka.

Vozeći se promatramo prigorske brjegove skrivene maglom na kojima je utihnuo ptičji cvrkut, u voćnjacima i vinogradima pobrani su plodovi pa su opustjeli. Svakim danom sve je tiše, hladnije i maglovitije, a jesen caruje.

Jurica Knežević, 7.c

JESEN

Jesen se polefke vere na moj breg,

Požuti krošnje, listje nosi niz put.

Veter zapuhne, nosi oblake.

Gustu meglu spusti, skrije se.

Polefke skupi listje po stezami,

Same čkomi, ni čuti je vre ni.

Jurica Knežević, 7.c

NAJDRAŽA KNJIGA

Najdraža mi je knjiga „Strah u Ulici lipa“ koju je napisao moj omiljeni dječji pisac Milivoj Matošec. Zanimljiva je jer pisac pripovijeda o dječaku koji je na kraju školske godine imao jedinicu pa je upućen na poravni ispit.

Ponašao se pomalo zagonetno pred dječacima i djevojčicama iz Ulice lipa pa su ga se bojali. Na ogradi pored ceste često su pričali o njemu Praporac, Veslonožac, Latica i drugi jer nisu znali što mu se dogodilo.

Nesretni dječak imenom Mungos sprijateljio se sa starcem Tugoljubom, a liječnik Tom mu je pomogao da nauči gradivo i položi popravni ispit pa je na kraju sve dobro završilo na veselje njegovih roditelja.

Dominik Fruk, 5.b

LARIN IZBOR

Volim gledati svaku epizodu svoje omiljene serije „Larin izbor“ na Novoj TV.

To je ljubavna priča u kojoj postoje razne zapreke. Najviše mi se sviđa Larin lik koji glumi glumica Doris Pinčić jer je lijepa i ima vrlo pozitivne osobine. U trenucima tuge ona pjeva pjesmu „Zaspalo je siroče“ da se utješi.

Svakodnevno se mora boriti za svoje mjesto i opstanak u obitelji svoga supruga Jakova jer joj njegova majka nije sklona.

Elena Hezonja, 5.b

MOJA NAJDRAŽA TV-SERIJA

Najdraža mi je TV-serija „Larin izbor“ koja se snima u Splitu. Najistaknutiji je  lik Lare koja je u braku s Jakovom i imaju sina Zlaju.

Svidjela mi se jedna epizoda posvećena maskenbalu koji se održavao u dvoru.

Lara se preodjenula u sluškinju, Jakov, Nikol i Mate također su bili maskirani. Jakov je prepoznao Zlaju i Laru, iako su bili zamaskirani kao neki drugi likovi.

Najljepši mi je bio njihov susret i međusobno prepoznavanje, veseli ugođaj na maskenbalu i prekrasno uređen prostor dvora za taj događaj.

Martina Njegač, 5.b